Şişli Etfal’in taşınmasının bedeli çalışanlara ödetiliyor: Döner sermaye ödemelerinde kesinti

Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin taşınmasının bedeli sağlık çalışanlarına ödetiliyor. Hastanenin bazı bölümleri Sarıyer’e taşındıktan sonra sağlık çalışanlarına yapılan ek ödemelerde kesintiye gidildi

Multidisipliner bir hastane olmasına rağmen adım adım parçalara ayrılarak İstanbul’un farklı noktalarına taşınması planlanan Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi, şu anda biri Sarıyer’de biri de Şişli’deki iki ayrı binada hizmet vermeyi sürdürüyor.

Öte yandan hastanenin ikiye bölünmesinin bedeli de sağlık çalışanlarına ödetiliyor. Kadın Doğum ve Çocuk bölümleri Sarıyer’e taşındıktan sonra, azalan hasta başvurusu çalışanların aldıkları ek ödemelerin kesilmesi ile sonuçlandı.

Döner sermaye yönetmeliği mağdur ediyor

Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde çalışan ve isminin gizli kalması kaydıyla Sendika.Org’a konuşan bir hemşire, döner sermayeden almaları gereken ödemelerin verilmediğini belirterek şunları söyledi:

Krizin yarattığı pahalılık, zorlaşan hayat koşulları yanında Etfal çalışanları olarak biz özellikle hekim dışı çalışanlar, düşen ücretler ile daha da zor duruma düştük. En başından sabit ödemenin mücadelesini veren sağlık çalışanları, her fırsatta mağdur ediliyor. Hastanenin taşınma işlerini bile sağlık çalışanlarına yaptırmışlardı, üstüne taşınmadan kaynaklanan ekonomik kayıplar da çalışanlardan karşılanıyor. Yapılan her şey döner sermaye yönetmeliği adı altında açıklanıyor. Döner sermaye yönetmeliği de kısmen hekimleri de ama çoğunlukla hekim dışı sağlık çalışanlarını oldukça mağdur eden bir yönetmelik.

Performans sistemi sağlığı tahrip ediyor

Her şikayetin “Yönetmelik öyle” denilerek geçiştirildiğini söyleyen hemşire, performans sisteminin yarattığı olumsuzlukları şöyle anlattı:

Hastaların müşteri gibi görüldüğü, ‘Nasıl koruruz’ yerine ‘Hasta başvurusunu nasıl arttırırız’ tartışmalarının yürütüldüğü performans sistemi, sağlık hizmeti vermeye çalışan büyük çoğunluğa da bu şekilde zarar verdi. Çünkü zaten performans sistemi hasta bakım ve tedavisinde niteliği değil, para kazanmanın yol yöntemlerini arttıran bir sistem.

“Ekonomik kayıpların giderilmesini istedik”

Ek ödemelerin düşmeye başlamasından sonra hemşireler, anestezi teknisyenleri, asistan hekimlerin imza topladığını ve yaşanan sorunun hastane yönetimine iletildiğini söyleyen hemşire, “Burada yaşanan ekonomik kayıpların giderilmesi istedik. Ancak sonraki ay hafif bir düzeltme yapılsa da, daha sonra yeniden hekim dışındaki tüm sağlık çalışanları için durum aynı kaldı” dedi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur