Rus askeri polisi Münbiç’te devriyelere başladı

AKP’nin operasyon düzenlemek istediği bölgelerin başında gelen Münbiç’te YPG’nin Şam hükümeti ile anlaşmasının ve Suriye askerlerinin konuşlanmasının ardından şimdi de Rus askeri polisi bölgede devriyelere başladı

TASS haber ajansı Rus askeri polisinin, YPG-YPJ öncülüğündeki Demokratik Suriye Güçleri’nin kontrolünde bulunan Münbiç çevresinde devriyelere başladığını duyurdu.

Rus askeri polisi sözcüsü Yusup Mamatov, “Bugün Münbiç kenti yakınlarındaki güvenlik kuşağı ve çevresinde devriyelere başladık. Görevimiz sorumluluk bölgemiz içindeki güvenliği sağlamak, silahlı grupların hareket ve konumlarını kontrol etmek” diye konuştu.

Mamatov Rus askeri polisinin devriye güzergahının düzenli olarak değiştiğini de sözlerine ekledi.

ABD çekilirken Kürtler Şam’la yakınlaşıyor

ABD’nin Suriye’den çekilme kararı alması üzerine YPG, Şam hükümetini Münbiç dahil kontrol ettikleri bölgelerin güvenliğini sağlamaya çağırmış, Şam ve YPG arasında varılan anlaşma sonrası Suriye askerleri Münbiç batısındaki Arima kasabasına yerleşmiş, Suriye askerlerinin Münbiç’te kent merkezi ve Teşrin barajı gibi diğer bölgelere girdiği iddiaları da gündeme gelse de teyit edilmemişti.

ABD’nin AKP iktidarı ile anlaşma ve koordinasyon halinde çekilme kararı almasının ardından Kürtler Şam ve Rusya ile müzakerelere başlamış bu durum ABD’nin Trump yönetimi ve AKP iktidarında rahatsızlığa neden olmuştu.

Sendika.Org

İlgili haberler:

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur