ODTÜ yönetimi Aykut Kence Evrim Konferansı için “tadilat”ı bahane etti, Spor Bakanı’nı ağırladı

ODTÜ yönetimi, Kültür ve Kongre Merkezi’nde tadilat ve yeniden yapılandırma gerekçesi ise Aykut Kence Evrim Konferansı’na izin vermezken Gençlik ve Spor Bakanı’nın da katıldığı bir etkinlik için salonun kapılarını sonuna kadar açtı. Üniversiteli Kadın Kolektifi ve konferansı düzenleyen ODTÜ Biyoloji ile Genetik Topluluğu ile Evrim Ağacı birer açıklama yayımlayarak duruma tepki gösterdi

ODTÜ yönetimi öğrenci düşmanı uygulamlarını sürdürüyor. Yönetim, ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’ni (KKM)öğrencilere “tadilat ve yeniden yapılandırma” gerekçesiyle öğrencilerin düzenlediği etkinlikler için veremeyeceğini söylüyordu. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun KKM’de katıldığı bir etkinlikten paylaşılan fotoğraf “tadilat”ın yalnızca öğrencilerin düzenlediği etkinlikleri engellemek için bir bahane olduğunu ortaya çıkardı.

Bu bahaneyle yapılması engellenen etkinliklerden birisi de ODTÜ Biyoloji ve Genetik Topluluğu (BİYOGEN) ile Evrim Ağacı’nın ortak çalışma olarak 12 yıl boyunca düzenlediği Aykut Kence Evrim Konferansı. Yönetim, tadilat nedeniyle Mart 2019’a kadar tüm etkinliklerin iptal edildiğini söylemiş, öğrencilerin tepkisi üzerine geri adım atarak başka yerlerin uygun olabileceğini söylemişti fakat gösterilen hiçbir yer 1000 kişiyi aşan katılımla gerçekleşen konferans için uygun değildi.

“Bilime, evrime yapılmaya çalışılan her türlü sansüre karşı birlikte hareket etmeye çağırıyoruz”

BİYOGEN ve Evrim Ağacı duruma ilişkin açıklama yayımlayarak “ODTÜ Rektörlüğü etkinliği açıkça iptal etmek istediğini söyleyemeyeceğinden dolayı bu tarz abes ve gerçekliği olmayan öneriler sundu” dedi.

Kasapoğlu’nun KKM’de katıldığı etkinliğe de değilenen düzenleyici kurumlar “Görünen o ki KKM yalnızca hükümet ve rektörlüğün yanında duran etkinlikler için uygunken bizim gibi diğer öğrenci topluluklarının da etkinlikleri için özellikle mart ayını sonuna kadar uygun değildir” değerlendirmesinde bulundu. Yapılan açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

2018 yılının ocak ayında KKM’yi kullanmak üzere ayırtmış, ekim ayında ise gerekli bürokratik işlemleri başlatmış olmamıza rağmen etkinliğimize haftalar kala salonu kullanmamızın uygun olmadığını kendi çabalarımız sonucunda öğrendik. Organizasyon ekibi olarak, 2018’in nisan ayından beri bu seneki konferansın gerçekleşebilmesi için çalışıyoruz. Topluluğumuzun en büyük amaçlarından biri ise bilimin yayılması, insanların bilime yönelik sansürlere rağmen bilime ulaşmasını kolaylaştırmayı sağlamaktır. Aykut Kence Evrim konferansının düzenlenme amacı ise ülkemizdeki özellikle evrime karşı yapılan sansürlerin bilime aykırı olduğunu bilimsel bir yolla anlatmaktır. Bundan dolayı bu gibi öngörülemeyecek durumlar da olsa biz, yer fark etmeksizin amacımıza ulaşmayı istemekteyiz. Ekip olarak etkinliği gerçekleştirmek için alternatif yerleri değerlendiriyor ve konferansımızı her şartta gerçekleştireceğimizi sizlere bildiriyoruz.

Her zaman reklamını öğrenci toplulukları ile yapan ODTÜ’nün bugünkü tavrı gerçekte topluluklara karşı aldığı tutumu göstermektedir. Bir öğrenci topluluğu olarak elimizden gelen tüm çaba ile konferansımızı her türlü engelleme girişimlerine rağmen okul dışında olsa bile yapacağız. Tüm kamuoyunu da bu süreçte yanımızda durmaya; bilime, evrime yapılmaya çalışılan her türlü sansüre karşı birlikte hareket etmeye çağırıyoruz!

Atanmış, yasakçı rektör Verşan Kök

Konuya ilişkin ODTÜ Üniversiteli Kadın Kolektifi (ÜKK) de bir açıklama yayımladı. ODTÜ ÜKK, açıklamasında Verşan Kök’ün, Tayyip Erdoğan tarafından atandığı anımsatarak “ODTÜ Rektörü olarak daha geldiği ilk gün ODTÜ geleneğini yok sayan Verşan Kök, yok saydığı geleneklere her gün bir yenisini eklemeye devam ediyor. Geldiği günden bugüne sadece sermaye ile iş birliği yaparak reklam odaklı uygulamalar dışında hiçbir şey yapmamış, ODTÜ öğrencilerinin ihtiyaçlarını, taleplerini görmezden gelip, yolsuzlukla, hileyle okulu bir şantiyeye ve rant alanına çevirmeye çalışmaktadır” dedi.

ODTÜ ÜKK, geçtiğimiz sene rektörlüğün Ankara Valiliği yasaklamalarını gerekçe göstererek LGBTİ+ etkinliklerini yasakladığını, etkinlikleri engellemek için elektriği kesmesi sonucu yapılan deneylerin yarım kalmasına neden olduğunu ve öğrencileri polis ve ÖGB ile tehdit ettiğini; daha öncesinde ise Kök’ün protesto edildiği mezuniyet görüntülerini paylaştığı için Medya Topluluğu’nun kapatıldığını anımsattı.

“ODTÜ geleneğini yaşatmaktan bir adım dahi geri durmayacağız”

ODTÜ ÜKK, konferansın “tadilat” bahanesiyle iptal edilmesine ilişkin yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

Öğrencilerin düzenlediği etkinlikler için Nisan ayına kadar Kültür ve Kongre Merkezi uygun gözükmezken, dün [17 Ocak] gerçekleşen etkinliğin nasıl yapıldığına dair ODTÜ Rektörlüğü en kısa sürede açıklama yapmalıdır. Verşan Kök ve şürekasının ODTÜ yönetimine geldiği günden bugüne ODTÜ’de adı konuşulmayan bir OHAL’in varlığı ortadadır. Bütün bu yasaklamak ve akıl dışı uygulamalar, ODTÜ’nün daima akıl, bilim, özgürlükten yana olan geleneğine terstir. “ODTÜ şu kadar projeye imza attı” gibi söylemlerle, ODTÜ öğrencilerinin bilimsel araştırmaları üzerinden prim yapmaya çalışan ODTÜ Rektörlüğü’nün iki yüzlülüğü, Evrim Konferansı’nın engellenmesi ve bundan önceki yasaklarla kendini göstermektedir.  ODTÜ öğrencileri olarak, bütün bu yasaklamalara, akıl, bilim dışı uygulamalara rağmen ODTÜ geleneğini yaşatmaktan, bir adım dahi geri duymayacağız. ODTÜ Üniversiteli Kadın Kolektifi olarak BİYOGEN ve Evrim Ağacı’nın yanındayız, elimizden gelen her türlü desteği vermeye hazırız.

Gerici, kadın düşmanı, homofobik, bilim düşmanı iktidarlara, sermayeye üniversiteyi peşkeş çekmeye kalkışan tarafı onlardan yana olan rektörlere inat, bizim tarafımız akıl, bilim özgürlükten yana.

Sendika.Org/ Ankara

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur