Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’ndeki sözlü taciz faili öğretim görevlisine para cezası verildi

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde öğrenci G.E.Y.’ye sözlü tacizde bulunan öğretim görevlisi S.Ç.’ye mahkeme, para cezası verdi. Sendika.Org’a konuşan G.E.Y.’nin avukatı Barış Aydın, failin eyleminin cezalandırılmasını olumlu bulduklarını söyledi

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde öğretim görevlisi olan S.Ç. öğrenci G.E.Y.’yi Ekim 2017’de odasına çağırarak “Ben sınıfa ilk girdiğim günden beri seni fark ettim, bakışların çok güzel, bana çok güzel bakıyorsun” dedi, G.E.Y ise “Size bakmıyorum ders dinliyorum” diye yanıt verdi. Bunun üzerine S.Ç. “Bana bakıyorsun, sanmıştım, çok seçici bir güzelliğin var, direkt fark ediliyorsun, sır tutabilir misin” dedikten sonra “Bu söylediklerimi başka yerde duyar mıyım? Bir gün mavi bir gömlek giymiştin,  günü unutamıyorum, gömleğinin düğmesi açıldı sonra sen geri kapattın, ama çok güzel frikik verdin” diyerek sözlü tacizde bulundu. Bunun üzerine G.E.Y. rahatsız olduğunu belirterek odadan çıkmak istediğini söylediğin de ise S.Ç. “Tamam ama başka gün tekrar gel olur mu, daha rahat sohbet ederiz” diyerek sözlü tacizini sürdürdü.

Olayın ardından G.E.Y. bölümdeki başka hocalarına durumu anlatmasının ardından failden şikayetçi olmuştu.

Fail kendisini “derste dikkat kaybı yaratıyor” diyerek savundu

S.Ç., hakkında açılan davanın karar duruşmasında kendisini “giydiği mavi gömleğinin sürekli açılarak frikik verdiğini ve diğer öğrencilerin dikkatini çektiğini bu şekilde derste dikkat kaybına neden olduğunu” söylediğini ileri sürerek savundu.

“Benzer pek çok vakanın aksine sanığın eyleminin cezalandırılması olumlu”

Mahkeme, “iyi hal” indirimiyle birlikte fail S.Ç.’nin “ısrarlı tutumunu sürdürmesi”nden dolayı ceza alt sınırından uzaklaşarak 2 bin 240 TL adli para cezası verdi ve hükmün açıklanmasını geriye bıraktı. Sendika.Org’a konuşan, G.E.Y.’nin avukatı Barış Aydın şunları söyledi:

Mahmeme yürüttüğü yargılama aşamasında şikayetçi müvekkilin beyanına itibar ederek sanığı cezalandırdı. Benzer pek çok vakanın aksine sanığın eyleminin cezalandırılması olumlu. Keza mahkeme sanığın ısrarını alt sınırdan uzaklaşma gerekçesi olarak değerlendirdi ki bu husus cinsel içerikli suçlar bakımından önemlidir. Ancak alışılageldik şekilde sanık lehine “iyi hal” indirimi de uygulandı. Bizce bu maddenin uygulanmaması gerekirdi. Yine de bütüne bakıldığında kararı olumlu buluyoruz. Üniversite gibi kapalı topluluklar açısından benzer mağduriyetlerin üzerinin örtülmesini zorlaştıracağı kanısındayım.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur