Macaristan’da muhalefet 2019’u “direniş yılı” ilan etti

Macaristan’da muhalefet 2019’u Başbakan Orban’a karşı “direniş yılı” ilan etti. Yılın ilk büyük eylemi hafta sonunda “kölelik yasası”na karşı düzenlenecek

Macaristan’da muhalefet partileri, 2019 yılını Başbakan Viktor Orban’a karşı “direniş yılı” ilan etti. Yılın ilk büyük protesto gösterisinin, geçen ay kabul edilen ve “kölelik yasası” diye eleştirilen yeni iş kanununa karşı hafta sonunda düzenlenmesi planlanıyor.

Başkent Budapeşte’deki parlamento binası önünde açıklama yapan bir grup muhalif siyasetçi, “2019’u hem parlamento içinde hem de parlamento dışında direniş yılı yapmak üzere yemin ediyoruz. Ve bunu bütün muhalif partilerin birliği ve işbirliği içerisinde yapacağız” dedi.

Noel ve yılbaşı tatillerinin bitmesinin ardından Cumartesi günü binlerce insanın Budapeşte’de düzenlenecek eyleme katılması bekleniyor.

“Kölelik yasası” yürürlüğe girdi

Muhalefetin “kölelik yasası” olarak adlandırdığı, işverenlerin çalışanlardan yıllık olarak talep edebileceği fazla mesai miktarını 520 saatten 400 saate çıkartan yasa, Macaristan Cumhurbaşkanı Janos Ader tarafından Noel tatili öncesinde onaylanarak yürürlüğe girdi.

Hükümet, yeni iş yasasının Macaristan’ın işgücü sıkıntısının giderebilmesi için gerekli olduğunu, ayrıca daha fazla çalışarak daha fazla para kazanmanın önünü açacağını savunuyor.

Muhalefet partileri ve sendikalar yeni fazla mesai uygulamasının haftalık çalışma süresini beş günden altı güne çıkaracağı endişesiyle bu yasaya karşı çıkıyor. Tasarı yasalaşmadan önce yaklaşık 10 gün boyunca ülkede binlerce kişinin katıldığı protesto gösterileri düzenlenmişti.

İlgili içerikler:

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur