Hafriyat kamyonları ve beton mikserleri bir yılda 253 ölüme sebep oldu

2018’de hafriyat kamyonlarının ve beton mikserlerinin karıştığı kazalarda 253 kişi hayatını kaybetti, 943 kişi de yaralandı

İstanbul Kadıköy’de hafriyat kamyonunun çarpması sonucu yaşamını yitiren Şule İdil Dere’nin ailesi, hafriyat kamyonu terörüyle ilgili bir rapor hazırladı.

“Türkiye ve İstanbul Hafriyat Kamyonu+Beton Mikseri Can Kaybı Raporu”na göre; 2018 yılında hafriyat kamyonlarının ve beton mikserlerinin karıştığı kazalarda 253 kişi hayatını kaybetti, 943 kişi de yaralandı.

2017 yılında 141 kişinin yaşamını yitirmiş olduğunu belirtip bir yıldaki %80’lik artışa dikkat çeken raporun sonuç ve öneriler bölümünde ise şu ifadeler yer aldı:

  • Genel Ceza Yasası’nın yanında şehir suçlarını (Kent Suçu) ve kovuşturma esaslarını belirleyen yasa çıkarılmalıdır.
  • Kamu görevlilerinin ceza kovuşturması (yargılanabilmesi) için izin sistemi kaldırılmalıdır. Herkes gibi onların da sorumluluklarının bulunduğu olayda aklanması da ceza alması da bağımsız yargı önünde olmalıdır.
  • Yasaların zorunlu kıldığı can güvenliği tedbirlerini almayan, alınması sağlanamayan, denetlenemeyen, açık arazi için tasarlanmış hafriyat kamyonu vb ağır tonajlı araçlar şehirden çekilmelidir.

Kentsel dönüşüm adı altında gerçekleşen kuralsız-denetimsiz bina yenileme çalışmalarında kullanılan ve 40-50 tonla şehir içinde seyreden ağır tonajlı bu araçlar tek çözüm yolu değildir. Şehir trafiğine uygun boyutta ikame araç çözümü hayata geçirilmelidir. Kamu yönetimlerinin kamunun denetimine açık olması, hesap veren bir idarenin oluşturulması, “istenmeyen sonuçlar” için sorumluluk alması Anayasa’da belirtilen sağlıklı, dengeli bir çevrede yaşama hakkının varlığından söz edebilmenin olmazsa olmazıdır. Kamu yöneticilerinin yetkilerini can güvenliği ve kamu hizmeti için kullandığı, yasa dışılığı, kuralsızlığı görmezden gelmediği koşullarda hem can güvenliğinin sağlanacağına hem etkin ve kaliteli kamu hizmetinin verilebileceğine inanıyoruz.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur