Erdoğan-Putin görüşmesi öncesi ihtar atışı: Rusya, İdlip’teki cihatçıları vurdu

Rusya ve Türkiye arasındaki mutabakat gereği AKP’nin cihatçılardan arındırma sözü verdiği bölgede gerçekleşen saldırı Erdoğan’ın Moskova ziyareti öncesinde verilen önemli bir mesaj

Rus savaş uçakları önceki gece İdlip’te Cisr eş-Şuğur kasabası yakınlarında Heyet-i Tahrir’uş Şam (HTŞ) örgütüne ait üs ve eğitim kampını vurdu.

Rusya ve Türkiye arasındaki mutabakat gereği AKP’nin cihatçılardan arındırma sözü verdiği İdlip Gerilimi Azaltma Bölgesi’nde gerçekleşen bu saldırı Tayyip Erdoğan’ın 23 Ocak’taki Moskova ziyaretinin öncesinde önemli bir mesaj.

Çünkü TSK ve MİT kontrolü altındaki bu bölgenin 2019’a kalmadan HTŞ ve Türkistan İslam Partisi unsurlarından arındırılması gerekiyordu.

AKP iktidarı böylesi bir adım atmadığı gibi, HTŞ bölgedeki etkinliğini daha da artırdı. Hatay-Suriye sınırının neredeyse tamamını elinde tutan örgüt, 12 TSK gözlem noktası ile çevrili vilayetin yüzde 70’ini eline geçirdi.

İnkâr ve ihtar

AKP ise sözcüleri aracılığıyla mutabakatın Şam yönetimi tarafından ihlal edildiğini öne sürmeye, Rusya’yı Anadolu Ajansı üzerinden yanıtlamaya başladı. Rusya’nın açıklamalarının ardından “İdlip’e yönelik iddialar gerçeği yansıtmıyor” başlıklı bir haber yayımlayan AA, bir başka haberinde de Rus askerlerinin YPG öncülüğündeki yerel gruplarla Münbiç çevresinde haftalar önce başlayan ortak devriyelerini suçlayıcı bir dille yeniden gündeme getirmişti.

Bu koşullarda Rusya’nın hava saldırısı askeri anlamda sonuç almaya dönük bir saldırı olmanın ötesinde, Erdoğan’a sahadaki gerçekleri ve taahhütlerini hatırlatan bir ihtar atışı olarak değerlendirilebilir.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur