CHP’li Hakverdi: Ankara’da hava kirliliği sınırları 254 defa aşıldı, yetkililer halktan gizledi

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, Ankara’daki hava kirliliği ile sınır değerlerin 254 defa aşıldığını ve bunun Ankaralılara duyurulmadığına dikkat çekti. Hakverdi, konuya Meclis gündemine taşıdı

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, Ankara’da hava kirliliğine ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Hakverdi, önerge gerekçesinde su, hava, altyapı ve trafik başta olmak üzere Ankara’nın bir sorunlar yumağı haline geldiğine dikkat çekti. Kimya Mühendisleri Odası Ankara Şubesi’nin her yıl yayımladığı Ankara’nın hava kalitesi karnesine değinen Hakverdi, rapordan şu verilere önerge gerekçesinde yer verdi:

  • Çevre ve Şehircilik Bakanlığının resmi ölçüm istasyonlarının verilerine göre 2018 yılında hava kirliliği ile ilgili sınır değer 254 defa aşıldı.
  • Partikül Madde 10 (PM10) kirleticisine ait sınır değer (100 µg/m3) 2018 yılında tam 254 defa aşılmıştır.
  • Partikül Madde 10 (PM10) kirleticisine ait uyarı eşiği (260 µg/m3) 2018 yılında tam 31 defa aşılmıştır. Ağustos hariç yılın bütün aylarında çeşitli oranlarda hava kirliliği yaşanmıştır.
  • 2018`de en fazla kirlilik Mart ayında yaşanmıştır. Sınır değer Mart 2018`de 71 defa aşılmıştır.
  • Ankara`nın havası en kirli olan semti Sıhhiye`dir. Sıhhiye`yi Keçiören ve Kayaş izlemektedir.

Hakverdi, PM10 kirleticisinin kanser başta olmak üzere pek çok hastalığa yol açtığına, çocuklar ve yaşlılar için sağlık sorunları riskinin daha yüksek olduğuna dikkat çekti. Hakverdi, buna rağmen bu kirleticisinin Ankara’da solunan havada sınırların üzerinde miktarlarda olduğunun ve bunun kamuoyundan gizlendiğinin altını çizdi.

Hakverdi, Ankara’daki hava kirliliğini taşıt trafiği ve konutlarda artan kömür kullanımı olduğuna dikkat çekerek Kurum’a şu soruları yöneltti:

  1. Hava kalitesi değerlendirme ve yönetimi yönetmeliğine göre “uyarı eşiği” aşıldığında yapılması zorunlu olan kamuoyu bilgilendirme, uyarı, ikaz ve açıklamaları Ankara halkına neden yapılmamıştır?
  2. Ankaralıların soluduğu havada sınırların üzerindeki miktarlarda bulunan PM10 kirleticisinin kimyasal bileşimi nedir? Bu bilgi kamuoyundan neden gizlenmektedir?
  3. PM10 kirleticisinin kimyasal bileşimini açıklamayan, halkın sağlığını hiçe sayan, keyfi davranan yetkililer hakkında idari ve adli soruşturma açılacak mıdır?
  4.  Doğalgaz tesisatı olmasına rağmen alım gücü olmadığı için kömür kullanan hanelere kömür yerine belirlenen miktarda doğalgaz yardımı yapmayı ve tesisatı olmayan hanelere doğalgaz tesisatını ve aboneliğini ücretsiz olarak temin etmeyi düşünüyor musunuz?
  5. Ankara’da hava kirliliği yıllardır neden önlenememektedir, sebepleri nelerdir? Bu konuda hangi ciddi önlemler alınacaktır?

Sendika.Org/ Ankara

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur