Sarı Yelekliler yılbaşı tatiline rağmen isyandaydı

Fransa’daki Sarı Yelekliler isyanın 7. haftasında sokakları ve meydanları boş bırakmadı. Başkent Paris’teki protestoya polis göz yaşartıcı gazla saldırdı

Fransa’da akaryakıt vergisine getirilen zammı protesto için başlatılan Sarı Yeleklilerin eylemleri bu hafta sonu da devam etti. Başkent Paris’te halkın toplanma noktası bu kez yalan haber yapan France Televisions ve BFM TV’nin merkez binasının yakınları oldu. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un istifasını isteyen halk, tramvay hattını kapattı. Polis, eylemcilere göz yaşartıcı gazla saldırdı. Fransız haber ajansı AFP, çıkan arbede sonucu gözaltına alınanlar olduğunu bildirdi.

Paris’in yanı sıra Nantes ve Marsilya’da da protesto düzenlendi. Protestolara katılımın geçtiğimiz haftalara kıyasla düştüğü belirtiliyor. 22 Aralık’taki eyleme 38 binden fazla kişinin katıldığı açıklanmıştı. En fazla katılımın kaydedildiği 17 Kasım’daki ilk eylemlerde yaklaşık 282 bin kişi yer almıştı. Net bir rakam açıklanmazken, katılımın isyanın başladığı günden bu yana en düşük seviyede olduğu duyuruldu. Ancak Sarı Yeleklilere destek veren işçi sendikaları ve siyasi gruplar, katılımın düşmesinde Noel ve yeni yıl tatilinin etkili olduğunun altını çiziyor.

Sarı Yeleklilerin eylemleri, akaryakıt zammını protesto amacıyla 17 Kasım’da başladı. Fransız hükümetinin politikalarının eleştirildiği geniş katılımlı eylemlere dönüşen gösterilerde, işçi, emekli ve öğrenci hakları gibi konularda talepler duyurulmaya çalışılıyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, eylemleri dindirmek adına ilk adım olarak akaryakıt zammını askıya almış, ardından da asgari ücrete 100 avro zam yapılmasını içeren bir paket açıklamıştı. Eylemlerde 10 kişi hayatını kaybetmişti.

İlgili içerikler:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur