Plaza Eylem Platformu: “Yapı Kredi Bankası’ndaki emek skandallarını açıklıyoruz”

“Yapı Kredi Bankası’ndaki emek skandallarını basına ve kamuoyuna açıklıyoruz” diyerek bir açıklama yayımladı

Plaza Eylem Platformu, yaklaşık bir yıl önce maruz bırakıldığı mobbing sonucu beyin kanaması geçirerek hayatını kaybeden Nadide Kısa ve diğer Yapı Kredi Bankası çalışanlarının maruz bırakıldığı mobbing ve çalışma koşulları hakkında “Yapı Kredi Bankası’ndaki emek skandallarını basına ve kamuoyuna açıklıyoruz” diyerek bir açıklama yaptı.

“Yapı Kredi’de hastalıklı bir çalışma temposu vardır, işyerinde çatışmalı bir yönetim stratejisi güdülmektedir” denilen açıklamada işletmenin bu tercihinin banka çalışanları arasında son zamanlarda yaşanan ciddi sağlık kayıpları ve ölümlerin sorumlusu olduğuna dair kuvvetli şüpheler oluşturduğu söylendi.

Açıklamada “Mobbing ve ayrımcılık personel yönetim stratejisi haline gelmektedir” denilerek şahit olunan uygulamalardan bazıları şöyle aktardı:

Hedef baskısıyla aşırı çalıştırılan, iş için ameliyatını ertelemesi istenen, hak arayışı en üst düzey yöneticilerden itibaren bir suç ortaklığı içine girilerek mobbingle susturulmaya çalışılan bankacılar var. Bilhassa kadın çalışanlara eziyet ediliyor, süt izni kullanmaları kandırmacayla engelleniyor. Kayırmacılık yapılıyor ve pozisyonlar kötüye kullanılıyor. Sağlık hizmetlerinden yararlanmak zorlaştırılıyor. SGK yerine özel sağlık güvencesi kullanıldığı halde özel kuruluşların raporları kabul edilmiyor. Çalışanların yüklü sağlık giderlerini kendilerinin karşılaması ve işletmenin sonradan ödemesi yoluna gidilerek sağlık güvencesinin temel mantığına aykırı davranılıyor. Sağlık personeline baskı yapılarak çalışanlar lehine ‘çalışamaz’ raporu ve benzeri tedbirler uygulamaları engelleniyor. Çalışanların üst yönetimle iyi niyetli temas arayışları oyalamak ve aleyhe bilgi toplamak için kötüye kullanılıyor. Tüm bunlar, işçileri tuzağa düşürerek imal edilen ‘yüksek performans’ pastasının yöneticiler arasında bölüşülmesi esnasında yaşanıyor.

Yapı Kredi Bankası’nda çalışanların çeşitli fiziksel ve ruhsal sağlık kayıplarıyla karşı karşıya olduğu ifade edilen açıklamada son birkaç ayda onlarca yapı kredi çalışanının kalp krizi, kanser gibi hastalıklar yüzünden yaşamını yitirdiği ya da depresyon sonucu intihar ettiği bilgisi verildi.

“Yapı Kredi Bankası’nın emek yönetimi skandalları bankaya yıllarını vermiş, emeklilik yaşına ulaşmamış yetişmiş personelin topluca işten atılması ile yeni bir aşamaya geçmiştir” ifadelerinin yer aldığı açıklamada bankanın aylardır 40 yaş üzeri çalışanı işten çıkardığı ve yerine daha ucuza çalışacak yeni çalışanlar aldığı belirtildi.

Geçtiğimiz günlerde 138 şube müdürünün çeşitli yöntemlerle topluca işten çıkarıldığı belirtilirken “Bu çalışanların başka iş bulma imkanları yoktur, artık ’emeklilikte yaşa takılanlar’ ordusuna dahil edilmişlerdir” denildi.

Nadide Kısa’ya mobbing uygulayan şube müdürünün, “terfi niyetine” Kadıköy Altıyol şubesine gönderildiği bilgisinin yer aldığı açıklamada ayrıca bu müdürün yeni şubede de bir çalışanın bayılmasına sebep olduğu hatırlatıldı. Yaşananların ardından Platform’un konuyu gündeme getirmesi ile birlikte bu şube müdürü ancak açığa alındığı ve kısa zaman önce de işine son verildiği bildirildi.

“Artık yasal haklarımızı biliyoruz”

Açıklama sonunda ise çalışanlar olarak yasal haklarının farkında oldukları belirtilerek talepleri de şöyle sıralandı:

Biz çalışanlar artık yasal haklarımızı biliyoruz. Yasal olsun veya olmasın toplum gözünde ve kendi vicdanlarımızda meşru olan haklarımızın farkındayız. Dev işletmeleriniz, zengin aileleriniz, aramızdan kopardığınız işbirlikçi yöneticileriniz karşısında artık tek başımıza kalmayacağımızı, birbirimizin yalnızlığını muhakkak gidereceğimizi ilan ediyoruz.

Çalışanlar, isimlerini verdiğimiz arkadaşlarımızın vefatının çalışma koşullarıyla ilişkili olduğu iddiasıyla bu konuda ilgili kuruluşların ve banka yönetiminin açıklama yapmasını beklemektedir.

Nadide Kısa (43): Beyin kanaması, 5 Ekim 2017, İstanbul.

Esra Yenice Bayrambey (33): Beyin kanaması, 2 Ekim 2018, Erzurum.

Burcu Sel (26): Kanser, 23 Ekim 2018, İstanbul.

Şükrü Alpay Ergi: Kalp krizi, 30 Ekim 2018, İstanbul.

Şeyma Kurultak: Kalp krizi, 4 Kasım 2018, İzmir.

İlgili haberler:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur