Macaristan’da halk fazla mesai süresini arttıran “köle yasası”na karşı sokakta

Macaristan’da yıllık fazla mesai saatlerinin artırılmasını öngören yasal düzenlemenin parlamentoda kabul edilmesinin ardından başlayan hükümet karşıtı eylemler sürüyor

İktidar partisi Fidesz (Macar Yurttaş Birliği) tarafından parlamentoya sunulan, 12 Aralık’ta yasalaşan, halihazırda 250 saat olan yıllık fazla mesai süresinin 400 saate çıkarılmasını öngören ve muhalefet tarafından ”köle yasası” olarak adlandırılan düzenleme dolayısıyla başlayan protestolara ikinci gününde de sürdü.

Binlerce kişi, başkent Budapeşte’de parlamento binasının bulunduğu Kossuth Meydanı’nda toplanarak hükümeti istifaya çağırdı. Eylemciler ayrıca hükümeti bağımsız mahkemelerin denetiminden çıkaran düzenlemeye de tepki gösterdi.

Polis, parlamento binası önündeki güvenlik kordonunu aşmaya çalışan eylemcilere biber gazı ile saldırdı.

Göstericilere destek veren Momentum Partisi Genel Başkan Yardımcısı Anna Donath’ın polis tarafından gözaltına alındığı açıklandı.

2019 başında yürürlüğe girecek yeni düzenlemeye göre, halihazırda 250 saat olan yıllık fazla mesai süresi 400 saate çıkarılıyor. Fidesz, yeni kanunla fazla mesai yapmak isteyenlerin önündeki bürokratik engelleri kaldırdıklarını savunurken muhalefet ve sendikalar, hükümeti çok uluslu şirketlerin talebini yerine getirmekle suçluyor.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur