HDP’li vekillerden Meclis’te iki günlük açlık grevi

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partili 9 milletvekili ile birlikte Meclis’te açlık grevine başladı

HDP, tutuklu milletvekili Leyla Güven’in başlattığı açlık grevi ile dayanışma amaçlı 2 günlük açlık grevi eylemleri başlattı. Grevin başlatıldığı noktalardan biri Türkiye Büyük Millet Meclisi oldu. Meclis’teki eyleme HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, DTK Eşbaşkanı ve Ağrı Milletvekilleri Berdan Öztürk, HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Dilan Dirayet Taşdemir, HDP Meclis Başkanvekili Mithat Sancar ile milletvekilleri Kemal Bülbül, Şevin Coşkun, Serpil Kemalbay, Habip Eksik, Züleyha Gülüm ve Erdal Aydemir katılıyor. Eş zamanlı olarak İstanbul, Mersin, Urfa, Diyarbakır, Şırnak, Batman, Mardin ve Muş il örgütlerinde de bu illerin milletvekillerinin katılımıyla açlık grevi eylemleri yapılıyor.

Meclis’teki açlık grevi eylemi devam ederken açıklama yapan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, şu ifadeleri kullandı:

Kürt sorunu çözülmeden bu ülkede yaşanan hiçbir krizin çözülemeyeceği bir gerçektir. 3 buçuk yıldır ağırlaştırılmış bir tecride maruz bırakılan Sayın Öcalan üzerindeki bu tecridin kalkması için Leyla Güven’in başlattığı açlık grevine ses vermek amacıyla Meclis çatısı altından 2 günlük açlık grevi eylemi başlattık. Bu sorun Meclis çatısı altında çözülmeli, bu eyleme kulak verilmelidir. Bu sorun sadece Leyla Güven’in ve sadece HDP’nin değil, bir bütün olarak Türkiye’nin sorunudur.

Bu açlık grevinin en kısa zamanda amacına ulaşmasını umuyorum. Tecridin kaldırılması Türkiye’nin geleceği, barışı ve demokrasisi açısından önemlidir. Biz iki gün burada açlık grevinde olacağız. Bu direniş başka yerlerde, başka mekanlarda devam edecek. Elbette bu eylemimiz semboliktir ama burada yapılması tarihi bir öneme sahiptir.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur