Fransa’da sıra çiftçilerde: Üretim maliyetlerinin artmasına karşı bir haftalık eylem kararı

Sarı Yelekliler isyanı ile sarsılan Fransa’da sıra çiftçilere geldi. Üretim maliyetlerinin yüksekliğine tepki gösteren çiftçiler bir haftalık eylem kararı aldı

Fransa’da akaryakıt zammının ardından başlayan Sarı Yelekliler isyanı hükümete zammı önce askıya aldırıp ardından da iptal ettirirken, direnişle elde edilen kazanım toplumun farklı kesimlerini de etkilemeye başladı.

SOKAKTAKİ SÖZCÜKLER: FOTOĞRAFLARLA PARİS PROTESTOLARININ DUVAR YAZILARI

AFP’nin haberine göre; Fransa’nın en büyük çiftçi sendikası FNSEAN, üretim maliyetlerini protesto etmek için bir hafta boyunca eylem yapma kararı aldı.

FNSEAN Başkanı Christiane Lambert, eylemleri için henüz bir tarih belirlemediklerini ama en az bir hafta yapmayı planladıklarını söyledi.

Lambert, çiftçilerin Sarı Yelekliler’in direnişine mi katılacağı sorusuna ise “Hayır, kendi sorunlarımıza karşı kendi taleplerimizle kendi eylemlerimizi örgütleyeceğiz” karşılığı verdi.

Hükümet ilk geri adımını attı

Fransa’da Macron hükümeti, tarım ürünlerine yönelik en düşük eşik fiyatını %10 düşürmek istiyor ve indirim oranını %34 ile sınırlandırmayı amaçlıyor.

Ekonomi uzmanları ise bu planın perakendeciler arasındaki fiyat rekabetini azaltacağı ve yiyecek enflasyonuna neden olacağı uyarısında bulunuyor.

Sarı Yelekliler isyanı nedeniyle zor günler geçiren hükümet, bir de çiftçilerin eylemlerinin başlamaması için planı yeni yıla kadar rafa kaldırdığını duyurdu bile.

İlgili içerikler:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur