Erdoğan “Aralık’ta açıyoruz” demişti: Bilkent Şehir Hastanesi değil, mağduriyetlerin önü açıldı

Tayyip Erdoğan tarafından Aralık ayında açılacağı ifade edilen Bilkent Şehir Hastanesi hala açılmazken, işçiler kötü çalışma koşullarından şikayet ediyor. Hastane önünde açıklama yapan CHP’li vekiller “Hastanenin açılması gerekiyordu, ama onun yerine binlerce mağduriyetin önü açıldı” dedi

CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer ve İstanbul Milletvekili Ali Şeker, Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı ilk 100 günlük eylem planında yer alan, ayrıca Erdoğan’ın ifadelerinde Aralık ayında açılacağını söylediği Bilkent Şehir Hastanesi önünde dün (21 Aralık) basın açıklaması gerçekleştirdi.

Sağlık Bakanlığı’nın açılış tarihi olarak da 21 Aralık’ı işaret etmişti.

“Sağlık sistemine vurulan hançerler”

Biz Şehir Hastaneleri açılırsa çok büyük mağduriyetler yaratacak diyorduk. Ama görüyoruz ki Şehir Hastaneleri daha açılmadan mağdurlar ordusu yaratmış durumda” diyen Taşçıer, şehir hastanelerinin ‘sağlık sistemine vurulan hançerler’ olduğunu ifade etti.

Bilkent Şehir Hastanesi için AKP’nin sağlıksız politikalarının eseri olan binalar ifadesini kullanan Taşçıer, geçtiğimiz günlerde Ankara’da yaşanan tren faciasını hatırlatarak “Bizim eleştirdiğimiz nokta, iktidarın sırf propaganda için tutamayacağı sözler vermesidir. Çünkü bu söz, “ne var canım tutmadı, sonra açarız” denerek geçiştirilebilecek bir söz değildir” dedi.

“Yeni randevu verilmiyor”

“Şehir Hastanesi açılacak” dendiği için Numune, Yüksek İhtisas, Atatürk Eğitim Araştırma gibi hastanelerde yurttaşlara randevu verilmediğini aktaran Taşçıer, Bilkent Şehir Hastanesi’nin açılmadan bile doktorundan hastasına kadar herkesi mağdur ettiğini söyledi.

Hastane inşaatında çalışan işçilerin de sorunlarını dile getiren Taşcıer, “Bize ulaşan işçiler maaşlarını geç aldıklarını, hijyenik ortamlarda çalışmadıklarını, yedikleri yemeklerin sağlıksızlığını anlattılar” dedi.

“17 günlük kirası ile 300 yataklı hastane yapılır”

Şehir Hastanesi modelinin daha önce İngiltere ve Kanada’da denenen ve maliyetleri nedeniyle vazgeçilen bir model olduğunu belirten Ali Şeker, “Biz buradaki işletmenin 17 günlük kirası karşılığı 300 yataklı Ödemiş Devlet Hastanesini klasik ihale yöntemi ile yapabiliyoruz. 17 günlük kira ile yani 52 milyon liraya 300 yataklı devlet hastanesi yapılabiliyorken niye 25 yıl boyunca çocuklarımıza maliyetinin 4 katı 5 katı maliyetler yükleyelim, bu bedeli çocuklarımıza ödetelim?” ifadelerini kullandı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur