PKK liderlerinden Mustafa Karasu: “Eğer bir haydutluk varsa, bu ABD’nin yaptığıdır”

PKK liderlerinden Mustafa Karasu, ABD’nin 3 PKK yöneticisinin başına ödül koymasıyla ilgili olarak “Karar Kürtlere saldırıdır, kabul edilemez” diye konuştu. Karasu Kürtlerin Rojava’da da bu karara karşı koymaması halinde yenilgiyi kabul etmiş sayılacaklarını söyledi

ABD’nin PKK liderleri Murat Karayılan, Cemil Bayık ve Duran Kalkan’ın yerini ihbar edeceklere milyonlarca dolar ödül verileceği şeklindeki açıklamasına tepki gösteren PKK liderlerinden Mustafa Karasu, ANF’de yayımlanan açıklamalarında kararı “Tüm Kürt halkına saldırı” olarak niteledi.

Bu kararın, “uluslararası komplo” olarak nitelediği, 1998’de Abdullah Öcalan’ın ABD tarafından Türkiye’ye teslim edilmesi olayının devamı olduğunu söyleyen Karasu, şöyle konuştı: “ABD’nin ne adına, kimin hakkında bu kararı aldıklarını gerçekten sormak gerekir. ABD hangi hak ve yetkiyle böyle bir karar alıyor? Ya da hangi gerekçeyle böyle bir karar çıkarıyor? Bunu gerçekten anlamak zordur. ABD bilmeli ki, artık dünya vahşi batı gibi yönetilemez. Kürtler de o vahşi batının haydutları değildir. Bir kere bunu belirtmek istiyoruz. Eğer bir haydutluk varsa, bu ABD’nin yaptığı olur.”

Kararın sadece PKK’ye değil tüm Kürtlere yönelik bir saldırı olduğunu söyleyen Karasu, “ABD’nin aldığı karar tamamen kendi ekonomik ve siyasi kirli çıkarlarının sonucu olarak aldığı bir karardır” dedi.

Rojava’da Kürtler ne yapacak?

Suriye Kürtlerinin, ABD’nin bu kararına karşı tutum alması gerektiğini belirten Karasu, tutum alınmazsa yenilginin kabul edilmiş olacağını söyledi:

“Rojava’da Kürtler ne yapacak? Rojava’da Kürtler tabii ki ABD’nin bu politikasına karşı tutum alacaklardır. Kürtlerin en güçlü, en büyük örgütüne böyle yaklaşmak Kürdü zayıflatmaktır. Kürdü zayıflatmak demek; Rojava Devrimini yenilgiye uğratmak demektir. Tabii ki Rojava’daki halkımız ve siyasi güçler ABD’nin bu kararına karşı tutum koyacaklardır. ABD’nin bu kararına karşı tutum koymazlarsa zaten yenilgiyi kabul etmiş olurlar. Güçsüzlüğü kabul etmiş olurlar, güçsüzlük de yenilgidir.”

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur