Muharrem Erbey’in kaleminden: “Tahir Elçi Hikâyesi”

Avukat ve yazar Muharrem Erbey’in kaleme aldığı “Tahir Elçi Hikâyesi” 13 Kasım’da okurlarla buluşuyor. Muharrem Erbey kitap hakkında “Tahir ile birlikte sevdiklerinin çektiklerini, neler yaşadıklarını sizlere göstermek istedim…” diyor

İnsan hakları konusunda çalışan avukat, PEN üyesi yazar, İnsan Hakları Derneği eski yöneticisi Muharrem Erbey’in kaleme aldığı ve Kasım 2017’de h2o Yayınları tarafından basılan “Tahir Elçi Hikâyesi” 13 Kasım’da dağıtıma giriyor.

Kitabın yazarı Muharrem Erbey öyküyü şöyle anlatıyor:

Bu proje avukat, insan hakları savunucusu, arkadaş, dost, eş olan sevgili Tahir Elçi’nin biyografisidir. Tahir’i, yaşadığı o acılı coğrafyayı sevenlerine göstermek istedim. Tahir ile birlikte sevdiklerinin çektiklerini, neler yaşadıklarını sizlere göstermek istedim…

Kitap hazırlığından bahsettiğim insanların ilk sorusu şu oldu: “Tahir nasıl öldürüldü?” Ben onlara “Tahir’in nasıl öldüğünü değil nasıl yaşadığını yazıyorum,” diye cevap verdim.

Tahir Elçi’nin eşi Türkan Elçi ve Diyarbakırlı avukat Baki Demirhan’ın notları ise şöyle:

Türkan Elçi

Ben evimi güzelleştireyim, sevdiğim eşyaları alayım planları yaparken birkaç ay sonra mezarlığa duvar örecek usta aramaya başladım, duvar taşı bulmak için dükkan dükkan gezdim. Bahçesine dikmek için nar ağacı fidesi buldum çiçek satıcısından. Nar ağacının çaprazına da pembe bir oya ağacı diktim kendim için. Anlayacağınız hayallerim değişti. Baharla beraber bahçeyi renklendirecek, nar ağacıyla bakışacak bir oya ağacıydı artık hayalim.

Baki Demirhan

Uzun sürecek baharlar bırakmak için çocuklara, vakitsiz sonbaharlarda vurulup düşen babalar mezarlığıdır burası.

Burada, hiçbir mevsim ve özellikle hiçbir bir sonbahar bir diğerinin aynısı değildir.

Sesinle aydınlattığın son güzdü o, senin vurulduğun, hepimizin öldüğü.

Soğuk ve babasız evlerin çocukları… doğrulup kalkarlar bir gün, yaralarına tutunarak. Hep birlikte yeni bir şarkıya başlarız.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur