Ekim ayında erkekler 34 kadını öldürdü

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, 2018 ekim ayı veri raporunu yayımladı. Rapora göre ekim ayı içerisinde 34 kadın erkekler tarafından öldürüldü

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, 2018 ekim ayı veri raporunu yayımladı. Rapora göre ekim ayı içerisinde 34 kadın erkekler tarafından öldürüldü.

Her ay basına yansıyan kadına yönelik şiddet haberlerinde davalar, yeni yaşanan olaylar ve kadın hareketine dair ayrıntılar yer almaktadır. Kadın cinayeti haberleri şikayete bağlı olmaksızın direkt kamuya yansıyorken; cinsel şiddet ve çocuk istismarı haberlerinin ortaya çıkması, gerek bu suçların şikayete bağlı olması gerek soruşturma ve dava süreçlerinin devam ediyor olmasından dolayı net sayının belirlenmesi zorlaşmaktadır” denilen raporda, İstanbul Sözleşmesi kapsamında devletin ilgili kurumlarının tespit etmesi ve buna göre şiddetle mücadele yöntemlerini belirlemesi gerekirken; söz konusu makamların bunları yapmadığı belirtildi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu tarafından hazırlanan rapor şu şekilde:

Kadınlar yaşam mücadelesi veriyor

Bilecik’te 28 yaşındaki Bediha Söylemez, dini nikahlı olduğu 52 yaşındaki Mehmet Ç. tarafından kendi hayatına dair karar almak istediği için kesici aletle ağır yaralandı. Bediha yaşam mücadelesi veriyor. Diyarbakır’da 25 yaşındaki Deniz K., 15 yaşındayken zorla evlendirildiği M.S.O tarafından boşanmak istediği için ateşli silahla yaralandı. Deniz yaşam mücadelesi veriyor. Şişli’de 34 yaşındaki Serap D., ilişkisini sonlandırma istediği için Kenan Öz tarafından ateşli silahla yaralandı.

Kadın cinayetleri sürüyor

Bu ay erkekler tarafından öldürülen 34 kadının 14’ü şüpheli ölüm, 6’sının neden öldürüldüğü tespit edilemedi, 9’u hayatına dair karar almak isterken öldürüldü, 2’sinin ise boşanmak isterken öldürüldüğü biliniyor.

Mersin’de 25 yaşındaki F.Y.’nin cansız bedeni Göksu Irmağı’nda bulundu. Bu ay içerisinde en çok kadın cinayetinin işlendiği iller şu şekilde; İstanbul 8, Adana 2, Tekirdağ 2.

(Bu ay öldürülenler arasında 14 yaşındaki Sevgi gibi çocukları da Femisid* kapsamı içerisinde ele alarak kadın-çocuk ayrımı yapmaksızın sayımızı belirledik.)

Çocuk istismarı devam ediyor

Bu ay da çocuk istismarı haberleri gelmeye devam etti. Çocuk koruma odaklı istatistik toplama ve analiz bilgi paylaşım sistemi oluşturulmadığı; bu istatistiklere göre somut adımlar atılmadığı ve çocuklar için adalet sağlanmadığı müddetçe haberler gelmeye devam edecek. Bu adımlar uygulanmadığı için çocuk istismarının üzeri örtülüyor ve çocukların uğradığı şiddetin boyutu büyük oluyor.

Mersin’in Tarsus ilçesinde 9 kız öğrenciyi taciz eden öğretmen M.A. şikayet üzerine tutuklandı. Adıyaman’da Din Kültürü öğretmeni Çetin O.’ya 6 öğrenciye istismar uyguladığı için dava açıldı. Antalya’da 14 yaşındaki Ayşe K.’nin üvey babası tarafından istismara uğradığı ortaya çıktı. Trabzon Maçka’da 13 yaşındaki çocuk ise ölü taklidi yaparak istismar edilmekten kurtuldu.

Kadınlar cinsel şiddete uğramaya devam ediyor

Elde ettiğimiz bilgilere göre ekim ayında 14 kadın cinsel saldırıya uğradı, ancak gerçek rakamlar çok daha fazla. Kadınların 5’i evde; 7’si sokak, hastane, okul, otobüs gibi kamusal alanda; 1’i sosyal medyada cinsel şiddete maruz kaldı. Bursa’da 21 yaşındaki B.A., 60 yaşındaki dayısı tarafından kendi evinde cinsel şiddete maruz kaldı. Manisa’da 18 yaşındaki S.G, bindiği otobüste otobüs şoförü tarafından cinsel şiddete uğradı.

Ekim ayında 34 kadın öldürüldü

2018 ekim ayında da kadınların büyük bir çoğunluğunun kim tarafından ya da neden öldürüldüğü tespit edilemedi.

Bu ayki kadın cinayetlerinin 14’ü şüpheli ölüm, 6’sının nedeni tespit edilemedi; 9 kadın hayatına dair karar almak istediği için öldürüldü, 1’i ekonomik sebepler bahane edilerek, 1’i barışma isteğini kabul etmediği için, 1’i ayrılmak istediği, 2’si boşanmak istediği için öldürüldü.

Öldürülen kadınların 10’u evli olduğu erkek tarafından, 2’si birlikte olduğu erkek, 3’ü akraba ya da tanıdığı kişiler tarafından, 2’si ayrıldığı erkek,1’i üvey oğlu, 1’i erkek kardeşi tarafından öldürüldü.

Kadınların 15’i 36-65 yaş, 8’i  26-35 yaş, 5’i 19-25 yaş, 1’i 12-14 yaş ve 31’i 66 yaş ve üzeri yaş aralığındaydı. 4’ünün yaşı tespit edilemedi. Antalya’da 36 yaşındaki Ziynet Terzi 8 yaşındaki oğlunun gözünün önünde, ayrılmak istediği için E.Ç. tarafından ateşli silahla sokak ortasında öldürüldü.

Bursa’da Özlem Meşeli, boşandığı Hasan Gündoğdu tarafından sokak ortasında kesici aletle öldürüldü. İstanbul’da 23 yaşındaki Berfin Atmaca, balkondan düşerek hayatını kaybetti.

6284 kadınların can simididir

Eylül ayında öldürülen kadınların 30’unun koruma kararının olup olmadığı bilinmezken;1’inin koruma kararının olduğu, 2’sinin uzaklaştırma kararının, 1’inin boşanma davasının olduğu biliniyor.

Şiddet uygulayanlara uzaklaştırma gibi birçok yaptırımı düzenleyen; kadınlara maddi yardımdan kimlik değiştirmeye birçok hak tanıyan ve kadın örgütlerinin yıllarca süren mücadelesi sonucu yürürlüğe giren  6284 etkin uygulandığı takdirde kadınları koruyor.

Bu ay 6284 etkin uygulansaydı, çocuklar annesiz kalmayacaktı. Öldürülen kadınların 13’ünün çocuğu vardı. Bu ay içerisinde öldürülen kadınların 13’ü evli, 7’s, bekar ve 1’i dini nikahlıydı.

Kadın cinayetlerine dair somut adımlar atılmadıkça, bunun yansımalarını sadece kadın cinayeti sayılarında değil; ayrıca cinayetlerin işlenişindeki caniliğin artmasında da ortaya çıkması söz konusu. Bu ay içerisinde 10 kadın kesici aletle, 7’si ateşli silahla, 6’sı yüksekten düşerek, 3’ü boğularak ve 1’i araçla ezilerek öldürüldü.

İstanbul’da 36 yaşında ve 2 çocuğu olan Fatma Güraslan, 2 hafta önce evlendiği Beytullah Güraslan tarafından kendi hayatına dair kararlar alma istediği için kesici aletle öldürüldü. Manisa’da 38 yaşındaki Ayşen Özcan, boşandığı Özay S. tarafından iş yerinde pompalı tüfekle öldürüldü. Diyarbakır’da Nihal Ç., evli olduğu Orhan Ç. tarafından koli bandıyla boğularak öldürüldü.

Raporun özgün hali için tıklayınız!

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur