Eskişehir Halkevleri, Ankara’da düzenlenen operasyona karşı eylemdeydi

Eskişehir Halkevi üyeleri, Ankara’da Halkevleri’ne yönelik operasyona karşı Kanatlı AVM önünde eylemdeydi

Ankara’da sabah saatlerinde düzenlenen operasyonla dört Halkevi şubesinde ve şube başkanlarının evinde arama yapılırken dört şube başkanı gözaltına alındı. Yaşanan operasyona tepki gösteren Eskişehir Halkevleri Kanatlı AVM önünde eylem yaptı.

Halkevleri adına açıklamayı Eskişehir Halkevi Şube Başkanı Şahabettin Arpacı okudu. Arpacı, sözlerine, “Halkevleri halkın örgütüdür, milyonların taleplerini susturamazsınız. Ülkeyi tarihinin gördüğü en büyük ekonomik krizlerinden birine sürükleyen siyasal iktidar, krizin faturasını halka kesmek, iktidarını kurtarmak için halkı örgütsüz kılmaya, milyonların taleplerini bastırmaya uğraşıyor. 86 yıllık bir halk örgütü olan Halkevleri’ne, örgütümüze yönelik saldırı bu çabanın bir göstergesidir, ancak nafile bir çabadır” diyerek başladı.

Arpacı açıklamanın devamında şunları kaydetti:

Operasyonun, Halkevleri’nin ‘Krizin faturasını halk ödemeyecek’ diyerek sokaklarda, mahallelerde, pazar yerlerinde, kent meydanlarında, halkın kriz karşısındaki temel taleplerini gündemleştirdikleri, sermayeyi kurtarma planları yapan halk düşmanları karşısında mücadeleyi yükselttikleri bir anda gerçekleştirilmiştir.

“Provokasyonun takipçisi olacağız”

Açıklamanın ardından Arpacı, bugün (16 Ekim) Anadolu Üniversitesi Fen Fakültesi’nde kimliği belirsiz kişiler tarafından Halkevleri, Öğrenci Kolektifleri ve Gençlik Muhalefeti adı kullanılarak provokasyon amaçlı dağıtılan bildiriye değinerek, sözlerini şöyle tamamladı:

Üniversitedeki kıyıma ve KHK düzenine başkaldıran, barış ve kardeşlik isteyen gençlik örgütlerini hedef göstermek, ülkenin bu aydınlık yüzünü itibarsızlaştırmaya çalışmak. Bugün suç duyurusunda bulunduğumuz bu provokatif eyleme karşı saflarımızı sıklaştırmaya devam edeceğiz. Başta Eskişehir Valiliği ve Anadolu Üniversitesi Rektörlüğü olmak üzere olayın açıklığa kavuşması için şehrimizin demokratik kitle örgütleri ile birlikte bu saldırının takipçi olacağız.

Sendika.Org/Eskişehir

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur