Çürümüş bir şeyler var şu yeni Cumhuriyet’te…

F tipi cezaevlerinin mimarlarından ve hapishane katliamlarının sorumlularından Ali Suat Ertosun’a 2004 yılında AKP hükümeti kararıyla ‘Devlet Üstün Hizmet Madalyası’ verilmişti. Bize bu bilgiyi veren Cumhuriyet, 30 Eylül 2018’de Ertosun’a bir köşe verdi…

7 Eylül’deki yönetim değişikliğinin hemen ardından, Cumhuriyet’te şu ifadeleri içeren bir açıklama yayımlanmıştı: “Sadık okuyucunun arzuladığı temel yayın çizgisine bugünden itibaren dönülmüştür.”

Alev Coşkun’un Cumhuriyet Vakfı başkanlığı altında belirlenen yeni yönetim, eski yönetimi ve Cumhuriyet emekçilerini Cumhuriyet Davası savcılarının iddianameleri ile paralel biçimde yayın politikasını değiştirmekle eleştiriyor, kendince bir “düzeltme” vadediyordu.

Aralarında Cumhuriyet Davası’nda hapis yatmışların ve 25-30 yıllık emektarların da bulunduğu pek çok isim Cumhuriyet’ten ayrıldı ve gazete hızla yeni çizgi ile ne kastedildiğini ortaya koyan pervasız adımlar atmaya başladı.

Ulucanlar Katliamı’nın yıldönümünde  

10 devrimcinin kalaslarla ezilip işkence edilerek öldürüldüğü 26 Eylül 1999 Ulucanlar Cezaevi Katliamı’nın 19. yıldönümünde gazetenin “Olaylar ve Görüşler” köşesinde, cezaevi katliamlarının birinci dereceden siyasi sorumlusu dönemin Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk’ün bir yazısına yer verildi.

Hikmet Sami Türk’ün sicilinde sadece Ulucanlar Katliamı değil, hücre tipi cezaevleri projesine karşı ölüm orucunda olan 30 devrimcinin yakılarak ve kurşunlanarak katledildiği, “Hayata Dönüş Operasyonu” adlı 19 Aralık 2000 katliamı da yer alıyor.

Çürümüş bir şeyler var

Türk’ün yazısına yer verilmesinin ardından gelişen tepkilere kulak asmayan yeni Cumhuriyet, 30 Eylül tarihli Olaylar ve Görüşler Köşesi’nde bu kez dönemin Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Ali Suat Ertosun’a yer verildi.

VELİ SAÇILIK: “CUMHURİYET, KATLİAMA DESTEK VERİYOR”

Erdoğan iktidarının hukuk tanımazlığını eleştiren Ertosun’un yazısının başlığı ironik: “Çürümüş bir şeyler var şu Danimarka Krallığı’nda…”

Temmuz 2009’da Cumhuriyet gazetesinin internet sitesinde Ertosun hakkında yazılanlar da ayrıca ironik bir manzara açığa çıkarıyor:

“F tipi cezaevlerinin mimarlarından olan ve Operasyon sırasında Cezaevleri Genel Müdürlüğü görevinde bulunan ve 2009 yılında Ergenekon (örgüt)üyle bağlantısı olduğu iddia edilen Ali Suat Ertosun’a 2004 yılında AKP hükümeti kararıyla Devlet Bakanı Cemil Çiçek tarafından ‘Devlet Üstün Hizmet Madalyası’ verilmişti.”

Operasyon sürüyor

7 Eylül’de yaşanan yönetim değişikliğini sol muhalefetin bir kesimi liberal ve Atatürkçü ekipler arası hesaplaşma olarak değerlendirirken bir kesim de Cumhuriyet Davası ile yarım kalan iktidar operasyonunun devamı olarak değerlendirmişti.

Solun yakın tarihinde maruz kaldığı ağır katliamların sorumlusu olup, AKP’den “üstün hizmet madalyası” alan isimleri “Atatürkçü, muhalif” vb sıfatlarla köşelere taşıyan yeni yönetimin hangi değerlendirmeyi haklı çıkardığı da okurun takdirine kalmış.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur