Sendika hakları için İstanbul’a yürüyen Cargill işçilerini Flormar işçileri karşıladı

Sendika hakları için Bursa’dan yürüyüş başlatan Cargill işçileri Gebze’ye ulaştı. Gebze’de yürüyüşçüleri direnişteki Flormar işçileri karşıladı

Sendikalaştıkları için işten atılan Cargill işçileri başlattıkları İstanbul yürüyüşünde, Gebze’de direnişte olan Flormar işçileri ile buluştu. Bursa’dan başlayan yürüyüşün 4. gününde işçiler Gebze’ye geldi. Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Flormar’da yine aynı gerekçeyle işten çıkarılan Flormar işçileri bir araya gelen işçilere sendikalaştıkları için işten atılan Tuzla Organize’de bulunan Bilgin Tekstil işçileri de destek verdi. Eskihisar feribot iskelesinden Gebze Meydanı’na yürüyen işçiler sık sık, “Flormar işçisi yalnız değildir” ve “Cargill işçisi yalnız değildir” sloganlarını attı. 3. havalimanı işçilerinin mücadelesine de değinen işçiler “İnşaat işçisi yalnız değildir” sloganını da attı.

“İşçi sınıfı ayağa kalkarsa oturması zordur”

Evrensel’in haberine göre Gebze Meydanı’nda Cargill işçileri adına konuşan Suat Karlıkaya, 153 gündür mücadele ettiklerini belirterek, “Biz bir aileyiz dediler yıllarca bu insanlara, ama sendikalaşmak istediğimizde aile olmayı unutup arkadaşlarımızı sokağa attılar” dedi. Her mücadelenin bir şeyler öğrettiğini söyleyen Karlıkaya, “Flormar işçisinin mücadelesi yoktur, Cargill işçisinin mücadelesi yoktur, Türkiye işçi sınıfının mücadelesi vardır. İşçi sınıfı ayağa kalkarsa oturması zordur, işçi sınıfını ayağa kaldırmak boynumuzun borcudur, çocuklarımızın geleceğidir. bunu herkes bilecek, patronlar bilecek. Çocuklar iyi yaşasın diye babalar direniyor, anneler direniyor, hepimiz direneceğiz. Biz bir gelecek inşa ediyoruz bunu herkes bilecek” dedi.

Geceyi meydanda geçireceklerini belirten Suat Karlıkaya, “Bize üzülmeyin, biz yaptığımız işten onur duyuyoruz” dedi.

Petrol-İş Sendikası Genel Örgütlenme Sekreteri Mustafa Mesut Tekik de şöyle konuştu:

Bugün ülkede siyasi partiler, basın, toplumun çok geniş katmanları sindirilmişken toplumun direniş adacıkları da yavaş yavaş oluşmaya başlıyor. Cargill direnişçilerinin, Flormar direnişçilerinin, 3. havalimanında kölelik dayatılan inşaat işçilerinin, Tayaş işçilerinin ve başarıyla biten DHL Express işçilerinin tüm eylemleri birer adacık olarak Türkiye halklarının, Türkiye işçi sınıfının önünü ve cesaretini, mücadele alanını açmaya devam ediyor. Biz sendikacılara, emek dostlarına, işçi sınıfının öncüsüyüz iddiasında bulunan herkese de bu mücadeleleri birleştirmek ve birleşik bir emek mücadelesi ile sermayeye ve onun siyasal sözcüsü olan iktidarlara kafa tutmak düşüyor.

Sermayenin de onun sözcülüğünü yapan iktidarın da tutumunun ideolojik olduğunu dile getiren Tekik, “Bize düşen görevde ideolojik ayrımı, farklıları bir kenara bırakarak birleşik emek mücadelesi vermektir” dedi.

Tek Gıda-İş Gebze Şube Başkanı Yunus Durdu ise “154 gündür Cargil işçileri 125 gündür de Flormar işçileri mücadele ediyor. Bu iki mücadele de ikisi de kazanana kadar devam edecek. Bu mücadeleye destek veren sendikalara, üyelerimize, destek olan herkese teşekkür ediyoruz. Biz bu meydanda bu gece sabahlayacağız. Sabah yürüyerek Flormar işçilerinin yanına gideceğiz” dedi.

İlgili haberleri:

DİRENİŞTEKİ CARGİLL İŞÇİLERİ: “TALEPLERİMİZ KARŞILANMAZSA BURSA’DAN İSTANBUL’A YÜRÜYECEĞİZ”

SENDİKAYA ÜYE OLDUKLARI İÇİN İŞTEN ATILAN CARGİLL İŞÇİLERİ İSTANBUL’A YÜRÜYOR

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur