HDP’li İbrahim Ayhan Urfa Siverek’te toprağa verildi

Erbil’de yaşamını yitiren HDP’li eski milletvekili İbrahim Ayhan, binlerce kişinin katıldığı törenle memleketi Siverek’te toprağa verildi

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) başkenti Erbil’de 20 Eylül’de geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitiren HDP’li İbrahim Ayhan memleketi Urfa Siverek’te törenle uğurlandı.

Bir dönem BDP, iki dönem de HDP Urfa Milletvekilliği yapan İbrahim Ayhan’ın cenazesi, sabaha karşı getirildiği Siverek Devlet Hastanesi morgundan alınarak konvoyla yola çıktı.

Töreni yerinde takip Sendika.Org muhabiri Murat Bay, Ayhan’ın cenazesine binlerce kişinin katıldığını belirtti.

Mezarlığa yakın bir noktada Ayhan’ın tabutunu omuzlayarak yürüyen kitle bir süre sonra polis tarafından durduruldu. Slogan atılmasını gerekçe gösteren polis, sloganların devam etmesi durumunda saldırı tehdidinde bulundu.

Polis tehdidini alkışlarla protesto eden binler, mezarlığa doğru yürüyüşüne devam etti.

HDP eş başkanları, eş sözcüleri ve milletvekilleri ile DTK, HDK ve demokratik kitle örgütü temsilcilerinin yanı sıra binlerce yurttaşın katıldığı törende İbrahim Ayhan’ın naaşı Nato Mezarlığı’na getirildi.

Mezarlıkta ilk olarak dini vecibeler gerçekleştirildi ve ardından konuşmalar yapıldı. Törenin sonunda Ayhan’ın cenazesi toprağa verildi.

Sendika.Org/ Siverek

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur