Hayvan hakları savunucuları Büyükada’daydı: “Faytona son, atlara özgürlük!”

Hayvan hakları savunucuları, fayton kullanımı nedeniyle atların yaşam haklarının ellerinden alınmasına karşı bir kez daha Büyükada’da eylemdeydi

İstanbul Büyükada’da atların fayton kazaları, kötü muamele, uygunsuz yaşam koşulları, bakımsızlık ve mezbahaya gönderilmeleri sonucu yaşamlarını yitirmesine veya sakat kalmasına karşı hayvan hakları savunucuları bir kez daha eylemdeydi.

İskele Meydanı’nda bir araya gelen hayvan hakları savunucuları “Hayvanlar özgür olmak istiyor”, “Hayvanlar için ses çıkar”, “Faytona son, atlara özgürlük” ve “Faytondan in, bisiklete bin” yazılı pankartlarla atlı fayton kullanımını protesto etti.

Basın açıklamasını okuyan Esra Yıldırım, fayton kullanımı nedeniyle her yıl birçok atın yaşamını yitirdiğini belirtti, atlar için daha iyi şartlar değil, atların ömürleri boyunca kullanılmadan yaşaması için güvence talep ettiklerinin altını çizdi.

Adalar’da ulaşımın sağlanması için at kullanımının bir zorunluluk olmadığını kaydeden Yıldırım, şöyle konuştu:

Elektrikli faytondan, raylı sistem ve bisiklete kadar birden fazla çözüm bulunmaktadır. İşletmesi faytonculardan oluşacak bir kooperatifin yapacağı ulaşım çözümleri bizlerin karşı olduğu bir şey değildir. Bizler faytonlara değil, faytonlarda atların kullanılmasına karşıyız. Talebimiz faytonlarda kullanılan atların özgürleştirilmesi, 6 saat kullanılması değil, hiç kullanılmaması. Talebimiz, atların hayatları boyunca kullanılmadan yaşayacağı alanların tahsis edilmesi. Talebimiz atların herhangi bir nedenle kullanılmayacaklarının güvence altına alınması ve atlı faytonların tarihe karışmasıdır.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur