Evlatlarının akıbetini soran Cumartesi Anneleri polis ablukasına rağmen Taksim’deydi

Cumartesi Anneleri, 700. haftada bakan Soylu’nun talimatıyla gerçekleşen polis saldırısının ardından bu hafta da Taksim’deydi. Polisin Galatasaray Meydanı’nı dört bir taraftan kapatmasına rağmen Büyükparmakkapı Sokak’ta yapılan açıklamada, “Sokakları terk etmeyeceğiz “denildi

Cumartesi Anneleri’nin 701. kez düzenlenecek oturma eylemi öncesi Galatasaray Meydanı abluka altına alındı. Galatasaray Meydanı’na çıkan tüm yollar bariyerler ile kapatılırken, çok sayıda TOMA konuşlandırıldı.

Eylem için gelenler İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi önünde toplanırken Galatasaray Meydanı’na yapılacak yürüyüş polis tarafından engellendi.

701. hafta buluşmasına CHP milletvekilleri Ali Şeker, Sezgin Tanrıkulu, Orhan Sarıbal, HDP milletvekilleri Hüda Kaya, Oya Ersoy, Züleyha Gülüm, Gülistan Kılıç Koçyiğit, Erkan Baş, Garo Paylan, Ahmet Şık, Serpil Kemalbay, Saruhan Oruç, CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı ve  çok sayıda insan hakları savunucusu katıldı.

İstiklal Caddesi’ne çıkan sokaklardan biri olan Büyükparmakkapı Sokak’a ilerleyen Cumartesi Anneleri boyunlarında kaybettikleri yakınlarının fotoğraflarını taşıdı. Yürüyüşün polis tarafından engellenmesinin ardından açıklama yapmaya başlayan Cumartesi Anneleri, polisin saldırı tehditlerine rağmen 701. hafta açıklamasını okudu.

Hasan Ocak’ın kardeşi Maside Ocak açıklamada, “701.haftadır gözaltında kaydedilen sevdiklerimizi arıyor ve kaybedenlerden hesap soruyoruz” diyerek gözaltında kaybedilen Mehmet Ertak’ın kaybedilme hikayesini anlattı.

Ocak sözlerine şöyle devam etti:

701 haftadır kayıplarımızın akıbetini akıbeti açıklamadığı için, mezar yerleri gizlendiği için suçlular bilinmelerine rağmen cezalandırılmadıkları için Galatasaray’dayız. 701. haftadır hak talep edenlere yönelmiş her türden şiddeti bertaraf etmekle ve adaleti sağlamakla görevli olan devletin, kendi yarattığı inkar, baskı ve şiddet ortamında hukuka, hakikate ve adalete ulaşamadığımız için Galatasaray’dayız. 701 haftadır eksilmeyen yasımız, bitmeyen bekleyişimiz, tükenmeyen umudunuz, solmayan karanfillerimizle meydanlardayız. Mehmet Ertak’ın akıbeti açıklayıncaya ve onu kaybedenler evrensel hukuka uygun yargılanıncaya kadar bu dosya bizim için kapanmayacak. Bu dosyanın avukatı da Mehmet Ertak gibi kaybedildi ve 143 haftadır dosyasında hiçbir ilerleme yok.

Ocak’ın açıklamasının ardından Cumartesi Anneleri, İHD İstanbul Şubesi’ne geçti.

Sendika.Org canlı yayını

Ne olmuştu?

Cumartesi Anneleri’nin 700’üncü hafta eylemi geçtiğimiz hafta (25 Ağustos) İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun emriyle yasaklanmıştı. Buna rağmen oturma eylemi yapmak isteyenlere polis saldırmış, aralarında kayıp yakınlarının da olduğu 47 kişi gözaltına alınmıştı.

Yaşananların ardından açıklamalarda bulunan Bakan Soylu, “700. gösterilerini yapmak istediler, izin vermedik çünkü bu istismarın ve kandırmacanın son bulmasını istedik” diyerek, Galatasaray Meydanı’ndaki bu yasağın kalıcılaştırılacağı mesajını vermişti.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik de partisinin MYK toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, Cumartesi Anneleri eylemine yönelik yasağın kalıcılaştırılacağı mesajı vererek “Bundan sonra İstiklal Caddesi gibi yerlerde bu eylemlere izin verilmeyecektir. Bu AK Parti bile olsa müsaade edilmeyecek” demişti.

Dün (31 Ağustos) basın toplantısı düzenleyen Cumartesi Anneleri ve kayıp yakınları ise her hafta olduğu gibi 701’inci haftada da Galatasaray Meydanı’nda olacaklarını duyurmuştu.

İlgili haberler:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur