“Erdoğan’a hakaret” furyası: Evrensel’e 14 bin lira ceza, Fatih Portakal’a soruşturma

“Erdoğan’a hakaret” iddiasıyla yürütülen soruşturmalar kapsamında Evrensel gazetesine 14 bin lira para cezası çıkarken, gazeteci Fatih Portakal da ifade verdi

Evrensel gazetesinin eski Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Vural Nasuhbeyoğlu ile eski İmtiyaz Sahibi Arif Koşar’ın gazetede yayımlanan haber gerekçesiyle İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde süren yargılaması sonuçlandı.

Duruşmada avukatlar müvekkillerinin atılı suçu işlediklerine dair unsurların oluşmadığını belirtip AİHM ve AYM kararlarını mahkemeye sunarken, mahkemeye heyeti ise savcı mütalaasına bağlı kalarak Nasuhbeyoğlu ve Koşar’a “Erdoğan’a hakaret” iddiasıyla ayrı ayrı 1 yıl 2 ay hapis cezası verdi.

İki gazetecinin yargılama sürecindeki davranışları nedeniyle cezada indirime giden mahkeme 11 ay 20 güne düşürdüğü cezayı 7’şer bin lira para cezasına dönüştürdü. Avukatlar kararı istinaf mahkemesine taşıyacaklarını söyledi.

“Sadece Diktatör” soruşturması

Fox Haber spikeri ve gazeteci Fatih Portakal hakkında da tiyatrocu ve HDP Milletvekili Barış Atay’ın “Sadece Diktatör” adlı tiyatro oyununun yasaklanmasına ilişkin yaptığı sosyal medya paylaşımlarında “Erdoğan’a hakaret ettiği” iddiasıyla soruşturma başlatıldı.

Savcıya ifade veren Portakal, Erdoğan’a hakaret etmediğini, düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında paylaşım yaptığını söyledi.

Portakal’ın tweetleri şöyleydi:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur