Erdoğan ve Merkel’den ortak basın toplantısı: Erdoğan’ı protesto eden gazeteci salondan çıkarıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Almanya Başbakanı Merkel’in Berlin’de düzenledikleri ortak basın toplantısında ekonomi, göç ve İdlip başlıklarında işbirliği vurgusu yapıldı. Alman bir gazetecinin Can Dündar’ın iadesi ile ilgili sorusuna ise Merkel, ‘gazeteci’ olarak nitelendirdiği “Dündar konusunda Erdoğan ile farklı görüşlere sahip oldukları” yanıtını verirken Erdoğan ‘ajan’ olduğunu savunduğu Dündar’ın iadesi talebini yineledi. Basın toplantısı esnasında üzerinde “Gazetecilere Özgürlük” yazılı bir tişört ile ayağa kalkan gazeteci ise toplantı salonundan çıkarıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya’ya yaptığı üç günlük ziyaret kapsamında bugün başkent Berlin’de Başbakan Angela Merkel ile bir araya geldi.

Görüşmenin ardından gerçekleşen basın toplantısında Merkel, son yıllarda iki ülke arasında hukuk devleti, basın özgürlüğü gibi konularda köklü anlaşmazlıklar yaşandığına değinirken, Türkiye’nin Suriyeli göçmenler konusunda oynadığı role de dikkat çekti. “İstikrarlı ve ekonomik büyüme kaydeden bir Türkiye” görmek istediklerini Belirten Merkel, ekonomik iş birliği konusunun da ele alındığını belirtti. İdlip’in de ele alınan başlıklardan biri olduğunu belirten Merkel “Suriye konusunda dörtlü liderler zirvesinin (Almanya, Fransa, Rusya, Türkiye) kasım ayında yapılması için çalışıyoruz” dedi.

Erdoğan ise 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında gidilen OHAL uygulamasının, 24 Haziran seçimlerinin ardından kaldırıldığını, AB ile müzakereler konusunda Reform Eylem Grubu’nun tekrardan çalışmalara başladığını belirtti. Erdoğan, “Vize serbestisi, gümrük birliğinin güncellenmesi ve müzakerelerin canlandırması iki tarafın da yararına olacaktır. Avrupa’nın lider devletlerinden Almanya’nın vereceği desteğe de önem veriyoruz” dedi.

Merkel: Gülen yapılanmasını terör örgütü kabul edecek noktada değiliz

İki liderin açıklamasının ardından gazetecilerin sorularının yanıtlandığı bölümde NTV muhabirinin Almanya’daki FETÖ mensuplarına ilişkin sorusu karşısında Erdoğan “Burada gerek istihbarat teşkilatımızın gerek Alman istihbaratının müşterek çalışmalarıyla, birbirimize olan özgüvenle, nerede kimi yakalıyorsak, teslim etmemiz işimizi kolaylaştıracaktır. PKK’yı terör örgütü kabul eden bir Almanya’nın bunu yapmaktan daha kolay bir şeyi olamaz” dedi.

Ancak Merkel, “Fethullah Gülen Yapılanması’nın terör örgütü olarak kabul edebilecekleri bir noktada olmadıklarını” söyledi. Merkel, “Türkiye’nin savlarını ciddiye alıyoruz, ancak PKK ile aynı seviyede ele almamız için daha çok bilgi ve kanıda ihtiyacımız var. Almanya’da da aranan kişiler var, ancak bazılarının burada olup olmadığından bile emin değiliz” dedi.

Erdoğan’dan ‘yargının bağımsızlığı’ vurgusu

Alman televizyonu ARD muhabirinin Türkiye’de tutuklu bulunan Alman vatandaşları ve eski MİT mensubu Enver Altaylı’nın tutukluluğu ile ilgili sorduğu soruya Merkel “Bu konu bakan ve danışman seviyesinde de ele alınıyor. Uzun görüşmeler oluyor. Adını verdiğiniz kişi şu anda gerçekten de işimizi zorlaştıran vakalardan biri. Toplamda böyle 5 vaka var. Son derece somut olarak ve titizlikle ele aldığımıza güvenebilirsiniz” cevabını verdi.

Yargının bağımsızlığına vurgu yapan Erdoğan ise “Ne ben Almanya’nın hukuk sistemini veya mahkemelerini eleştirme hakkına sahibim, Ne de sizler Türk hukuk sistemini veya mahkemelerini. Yargılar bağımsızdır ve verdikleri karara saygı duyulur. Kendi ülkemde bile beğenmediğim kararlar olmuştur ama uymak zorunda kalmışımdır… Yargıya saygı duymak zorundayız” dedi.

Erdoğan’ı protesto eden gazeteci salondan çıkarıldı

Basın toplantısı sırasında Türkiye kökenli Alman gazeteci Adil Yiğit’, üzerinde “Gazetecilere Özgürlük” yazılı bir tişörtle ayağa kalktı. Bunun üzerine korumalar tarafından salondan çıkartıldı.

Merkel: Can Dündar konusundaki görüşlerimiz farklı

Alman bir gazeteci’nin 2016 yılında Almanya’ya yerleşen gazeteci Can Dündar’ın iadesiyle ilgili son duruma ilişkin sorusuna Merkel “gazeteci” olarak tanımladığı Dündar konusunda Erdoğan ile aralarında uzlaşmazlık olduğunu söyleyerek yanıt verdi. Merkel, Dündar’ın basın toplantısına katılmama kararının kendisine ait olduğunu vurguladı. Merkel, “Dündar konusunda aramızda farklı görüşler olduğunu teyit edebilirim” dedi.

Erdoğan ise Dündar’ı “ajan ve mahkum” olarak tanımladı ve iadesini istemek “en doğal hakkımız” dedi.

Erdoğan, “Can Dündar’ın bir ajan olduğunu ve devletin sırlarını ifşa etme durumunda olan bir kişi olduğunu ve bunun 5 yıl 10 aya mahkum edildiğini herhâlde biliyorsunuz. Aradaki bir boşluğu fırsat bilerek Almanya’ya gelmiştir. Türk yargısına göre mahkumdur ve ajandır. Mahkumiyet kararı kesinleşmiş kişinin iadesini isteriz. Böyle bir şey benim başıma gelse ben veririm, hiç bakmam” dedi.

İlgili haberler:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur