#BerkinElvanDavası’nda sanık polis Dalgalı’nın tutuklanması talebi reddedildi

Haziran İsyanı sırasında polis tarafından katledilen Berkin Elvan’la ilgili dava İstanbul’da Çağlayan Adliyesi’nde görüldü. Mahkeme heyeti sanık Fatih Dalgalı’nın görevini ve duruşmaları takip ediyor olmasını gerekçe göstererek avukatların tutuklama talebini reddetti

Haziran İsyanı sırasında ekmek almaya giderken polis tarafından biber gazı kapsülüyle katledilen Berkin Elvan’la ilgili dava bugün (19 Eylül) İstanbul’da Çağlayan Adliyesi’nde devam ediyor. Duruşmaya HDP’li milletvekilleri Oya Ersoy, Erkan Baş, Garo Paylan, Meral Danış Beştaş, Hüda Kaya, CHP’li milletvekili Ali Şeker, Sezgin Tanrıkulu ve Halkevleri Eş Genel Başkanı Nuri Günay da katıldı.

Tutuklu sanığın bulunmadığı duruşmada tanık polislerin ifadeleri dinlendi.

13.04 Aranın ardından mahkeme heyeti ara kararını açıkladı. Heyet, görüntülere ilişkin bilirkişi raporu istedi. Sanık Dalgalı’nın görevi ve duruşmaları takip ediyor olmasını gerekçe gösteren heyet Avukat Çiğdem Akbulut’un tutuklama talebini reddederek bir davayı 28 Kasım’a erteledi.

12.19 Duruşmaya tekrar ara verildi.

12.15 Sanık Fatih Dalgalı’nın avukatı Adli Tıp Kurumu raporunun kanuna uygun olduğunu belirterek varsayıma dair delil yaratma yoluna gidilemeyeceğini söyledi.

12.10 Atalay’ın beyanının ardından Berkin’in annesi Gülsüm Elvan söz aldı. Elvan şunları söyledi:

Ben bir anneyim ben çocuğumu ekmeğe gönderdim. Kimse bu şahsı [Fatih Dalgalı] tanımıyor. Çocuklar öldürülüyor bir taraf şehit ilan ediliyor bir taraf terörist. Yürüyüş yoktu bir şey yoktu niye vurdular? Muharrem ayındayız. Deniz Gezmiş’i astıran kişinin boğazında nasıl kemik kaldı, bunların boğazında da benim çocuğumun ekmeği kalacak. Yeter artık sakinleşecek bir durumum kalmadı.

Konuştuğu sırada sinir krizi geçiren Elvan, ailesi tarafından salon dışına çıkarıldı.

12.05 Avukat Can Atalay söz alarak şunları söyledi:

Geçtiğimiz duruşmada Berkin’i vuranın iki Zetçi olduğunu ve görüntüde kişinin Fatih Dalgalı olduğu konusunda hiçbir şüphe kalmadı. HTS kayıtları bunu destekliyor. Maddi gerçeğe varmak için ne arıyoruz bunu anlamak mümkün değil. Görüntülerde Zet silahı ile çocuğun yere düşme zamanının aynı olduğunu Jandarma Kriminal Büro tanımlıyor. Adli Tıp Kurumu’nun raporu, çürümüş olduğunu gösteriyor. Ulusal Kriminal Büro ve Jandarma Kriminal Büro analiz etmiş olmasına rağmen Adli Tıp Kurumu heyetiniz ile dalga geçerek “Tespit yapılmıyor” diyebiliyor. Avukatlara Berkin Elvan dosyasını neden takip ettikleri konusunda tutuklanma gerekçesi veriyor. Bu hukuk dışılık en çok sizi etkiliyor. Bu iklim sizi etkiliyor. Savcının ilerisini tartışmak için hevesi yok. Sık duruşma günü verin de biz bu duruşmaya katkıda bulunmaya devam edelim. Sizinle Adli Tıp Kurumu tarafından dalga geçilmesine izin vermeyin biz emri verenlerle ilgili tartışma yapacağız.

11.53 Avukat Çiğdem Akbulut söz alarak şunları söyledi:

Şu aşamada tanıklar yeni bir şey söylemedi. Adli Tıp raporu ile alakalı olumsuz bir rapor geldi. Görüntülerin uzaklığından kaynaklı tespit yapılamayacağı söylendi. Adli Tıp’ı samimi bulmuyoruz. Ulusal Kriminal Büro tarafından rapor edilmesini talep ediyorum. Görüntüler buraya gönderilmeli.

Tanığın tutuklanmasını talep ediyorum. Geçen celselerde söylediklerimin aynısını söyleyeceğim. Fatih Dalgalı ne demişti? Hem savcılık aşamasında çelişkili ifadeler verdi. “Olay günü Zet silahını aldım ama ara sokaklara girmedim” demişti ifadesinde Fatih Dalgalı. “Zetleri almak için tutanağı ben imzaladım ama başka Zetçiler de var” demişti yine de isim vermemişti. Mesut Çiftçi Okmeydanı’na birlikte geldiği araçta görevli. 1 yılı aşkın süre de birlikte çalışmışlar. Çiftçi ifadesinde görüntülerdeki kişinin Fatih Dalgalı olduğunu söylemişti. HTS kayıtlarında Fatih Dalgalı’nın telefonu sinyalleri Berkin’in vurulduğu yerin sinyalini veriyor. Telefon sinyalleri öğleden sonra da Mithatpaşa Caddesi’nde bulunuyor. Yani Berkin’i vuran kolu sargılı katil Fatih Dalgalı’drr. Dalgalı size başından beri yalan söyledi. Siz meslektaşlarımız yargı makamları Berkin’in katillerini değil avukatlarını tutukluyorsunuz. Artık yaşadığımız sistem içerisinde görüyoruz ki halk çocuklarını öldürenleri tutuklamıyorsunuz. Reddedeceğinizi bile bile tutuklama talep ediyorum. Yalancıları ve katilleri koruduğunuzu göstermek için bunu teşhir etmek için yeniden tutuklama talep ediyorum.

11.46 Adıyaman’da görev yapan tanık Hakan Bülbül SEGBİS ile bağlandı. Bülbül “Arama Kurtarma Tim Amirliği’nde görevliydim. Zet tüfeği kullanma sertifikam var. Gezi olayları sırasında kullanmışımdır. Olay günü Mecidiköy’de görevliydim. Fatih Dalgalı’yı tanımıyorum. Görüntüleri izledim ama tanıdığım başka kimse yok. Görüntülerde kolu dirseğinden sarılı kişiyi de tanımıyorum. Zet tüfeği kullanılırken depodan gruba zimmet edildi. Yetkisi olanlar oradan kullanıyor” dedi.

11.44 Duruşma verilen aranın ardından devam ediyor.

11.04 Koçoğlu’nun ifadesinin ardından mahkemeye 20 dakikalık ara verildi.

10.53 Koç’un ardından Bingöl’de görev yapan tanık Yusuf Koçoğlu SEGBİS ile bağlandı. Koçoğlu “O dönemde takviye amacıyla gitmiştim. Olaylar döneminde Zet silahı kullanmadım. Meslek hayatım boyunca Okmeydanı ara sokaklarına girmedim” dedi.

10.52 Mahkeme heyeti Koç’a da Zet silahını tutanak karşısında alıp almadığını sordu. Koç “Mühimmat bize geliyordu. Ben gidip almıyordum. Tutanak karşılığında teslim edilenler depodan” yanıtını verdi.

10.50 Tanık Ömer Koç görev yerinden SEGBİS ile bağlandı. Koç, “Arama Kurtarma Tim Amirliği’nde görev yapıyordum. O gün görevim neydi tam hatırlamıyorum. Olaylar sırasında Zet kullandığımı tam hatırlamıyorum” dedi. Koç, kendisine izletilen görüntülerde bulunan kimseyi tanımadığını, gösterilen kişilerin kendi timininde olmadığını ve Fatih Dalgalı’yı tanımadığını söyledi. Polislerin ardı ardına “Hatırlamıyorum” şeklindeki beyanlarına tepki gösteren Gülsüm Elvan “Hiçbir şeyi hatırlamıyorum, diyorlar. Var mı böyle bir şey” diyerek salonu terk etti.

10.47 Tanık Mustafa Erbek SEGBİS ile bağlandı. Erbek, “O gün akşam göreve çağırdılar. Okmeydanı tarafına gittik. Yaralandım. O gün boyunca Zet kullanmadım” dedi. Mahkeme heyetinin “Silahları tutanakla mı alıyordunuz” sorusu üzerine Erbek, “Silah aldığımız oluyordu ama bir kağıda imza atıyor muyduk hatırlamıyorum” şeklinde yanıt verdi.

10.30 Tanık Orhan Şimşek görev yerinden SEGBİS ile bağlandı. Şimşek, bağlı bulunduğu timin Mecidiyeköy’de olduğunu Okmeydanı tarafına gelmediğini söyledi.

10.29 Avukat Can Atalay “Gezi dönemi boyunca Zet silahı mühimmatlarını nasıl teslim aldınız. Herhangi bir tutanak olmadan mühimmatları imzalamadan alır mısınız” diye sordu. Çelikli “Evet, tutanak imzalamıyoruz” dedi.

10.27 Tanıklardan polis Mehmet Çelikli: Olay günü Şişli İlçe Emniyet Müdürlüğü’ndeydim. Olay yerine hiç gitmedim. Gezi olayları boyunca gaz kullanmadım.

10.24 Duruşma başladı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur