Antik kent üzerine AVM “imar barışı” sayesinde ruhsat aldı

Bursa’da Özdilek Holding, Myrleia Antik Kenti’nin üzerine inşa ettiği AVM’ye imar barışından faydalanarak ruhsat aldı

Arşiv

DHA’dan Enver Fatih Tıkır ve Tarık Arslan’ın haberine göre Bursa Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’nun 3’üncü derece arkeolojik SİT alanı ilan ederek imara açtığı Mudanya liman mevkiinde 2012’de AVM inşaatına başlandı.

AVM’nin temel kazıları sırasında M.Ö. 7’nci yüzyıla ait antik kentin duvarlarına ve taş heykellere rastlandı. Kurul, inşaatın devam etmesine izin verirken, antik kente ait tarihi kalıntıların da cam çerçeve içinde korumaya alınarak AVM’nin alt katında sergilenmesini kararlaştırdı.

STK’ların bir araya gelerek kurduğu Myrleia Antik Kent Platformu, Bursa 1’inci İdare Mahkemesi’nde kurul kararının iptali istemiyle dava açtı. Danıştay’ın iki kez bozarak yerel mahkemeye geri gönderdiği dosyada yargı süreci devam ediyor.

Ruhsat alınca çalışmalar başladı

Yargı sürecinde el değiştiren AVM’nin yeni sahibi şirket, otoparkla birlikte 9 bin 312 metrekarelik alana inşa edilen tesisi işletmeye açabilmek için ‘imar barışı’ başvurusu yaparak yapı kayıt belgesi aldı.

Mudanya Belediyesi ise şirketin AVM’yi işletmeye açma girişimine, söz konusu alanla ilgili acele kamulaştırma kararı alarak cevap verdi. İlçedeki sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, şirketin AVM’yi işletmeye açma girişimini protesto etti.

Bu gelişmeler yaşanırken, daha önce imar barışı başvurusu yaparak kayıt belgesi alan Özdilek Holding, bu başvurunun sonunda Yapı Kullanma Ruhsatı karşılığı olan izin belgesini Mudanya Belediyesi’nden aldı.

Holding yetkilileri, AVM’nin açılışı için binada temizlik çalışmalarını başlattı.

Açlık grevi bile gündemde

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, yasayı gerekçe göstererek Özdilek Holding’e ruhsat vermek zorunda kaldıklarını ifade etti:

Hüseyin Özdilek, imar barışından yararlanarak işletme ruhsatını aldı. Biz de bu arada kamulaştırma kararı almıştık. Henüz bakanlıktan resmi ‘olur’gelmedi. Bu süreç devam edecek. Bizim kamulaştırma kararımız devam edecek. İçişleri Bakanlığı’ndan gelecek kararı bekleyeceğiz. Buranın AVM olarak çalışmaması için başka alternatifler varsa onları değerlendireceğiz. Kamuoyunun bu konuda duyarlı olması için eylemler yapacağız. Açlık grevini dahi düşünüyoruz. Bunları gerçekleştireceğiz.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 8 Haziran’da başlatılan “imar barışı” kampanyası, 31 Ekim’de son bulacak. Kampanya kapsamında, 31 Aralık 2017’ye kadar inşa edilen imar mevzuatına aykırı ve ruhsatsız yapıların kayda alınması planlanıyor.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur