İzmirliler karşı kıyıdan seslendi: “Yüreğimiz Yunanistan halkının yanında”

Yunanistan’ın başkenti Atina’da yaşanan orman yangınında hayatını kaybedenler için “Dayan komşu” diyerek dayanışma çağrısında bulunan İzmirliler Yunanistan Konsolosluğu ve Alsancak İskelesi önünde toplandı. İzmir Halkevleri yöneticisi Evrim Çakır  “Örgütlü kötülüğe karşı, halkların kardeşliğini savunmaktan vazgeçmeyeceğiz” dedi

Yunanistan’ın başkenti  Atina çevresinde meydana gelen orman yangınında 83 kişi hayatını kaybetti, yüzden fazla kişide yaralandı.  Yunanistan halkına yönelik “Ateşleri bol olsun”, “Benzin alıp gidelim” gibi yorumlara karşın İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri ve İzmir Halkevleri “Nerede bir acı yaşanıyorsa, insanlığın kalbi de orada atmalıdır” diyerek “Yunanistan halkının yanındayız” açıklamasında bulundu.

İzmir Yunanistan Konsolosluğu önünde toplanan Emek ve Demokrasi Güçleri yaptıkları açıklamada Yunanistan’da çıkan yangının yağma ve talan politikasının bir ürünü olduğunu aktardı. AB’nin Yunanistan’a uyguladığı kemer sıkma politikası sonucunda itfaiye ve orman koruma gibi kamu hizmetlerinin önemsenmediği ve yangının kontrol edecek gerekli ekipmanlar için bütçe ayrılmadığı aktarıldı.

Açıklamada konuşan DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı sosyal medya üzerinden Yunanistan halkına karşı sarf edilen ırkçı sözlere tepki göstererek Ahmet Arif’in “Nerede bir can ölse, oralı olur yüreğim. Olmalı zaten. Olmazsa insan olmaz yüreğim” sözleri ile cevap verdi.  Konsolosluk görevlileri ise eyleme alkışlarla destek verdi.


Açıklamanın ardından Yunanistan konsolosluğu önüne karanfil koyan İzmirliler, eylemde taşınan pankartı ise konsolosluk görevlilerine teslim ederek acılarını paylaştıklarını dile getirdi.Eyleme katılanlara dostlukları için teşekkür eden görevliler, “Bir toplumda her zaman kötüler olacaktır. Ancak bizler Türkiye halklarının dostluğuna inanıyor ve güveniyoruz. Mesajınızı Yunanistan halkına ileteceğiz” dedi.

“Bu organize kötülüğü tüm dünyadan söküp atacağız”

Alsancak İskelesi önünde bir araya gelen İzmir Halkevleri üyeleri “Kalbimiz karşı kıyıda, kardeş Yunanistan halkının yanında” pankartı ile dayanışma çağrısında bulundu.

Halkevleri adına açıklama yapan İzmir Halkevi Şube Sekreteri Evrim Çakır açıklamasında şu sözlere yer verdi:

Nerede bir acı yaşanıyorsa, insanlığın kalbi de orada atmalıdır. Kardeşlik eli oraya uzanmalıdır. Ancak 24 Temmuz günü Yunanistan’da yaşanan felaketin ardından gördük ki organize kötülük yine iş başında.

Sivas’tan Suruç’a, Ankara’dan Cizre’ye, Reina’dan Orlando’ya hep aynı nefreti kusanlar, bugün Yunanistan için “Ateşiniz bol olsun komşu” diyenlerdir. Uzun yıllar boyunca ortak bir coğrafyayı kültürü paylaştığımız Yunanistan halkına İzmir’den sesleniyoruz:

Acınız bizim acımızdır. Gün komşumuz, kardeşimiz Yunanistan halkıyla dayanışma günüdür. Biliyoruz ki bu yangını kardeşliğimiz ve dayanışmamız söndürecek.

İnanıyoruz ki elbet bir gün bu organize kötülüğü tüm dünyadan söküp atacağız.

 

Çakır’ın açıklamasının ardından İzmir Müzisyenler Derneği üyeleri Ortadoğu, Balkan ve Kafkas halklarının yüzlerce yıldır aynı acıları yaşadıklarını belirterek Türkçe, Rumca, Ermenice, Kürtçe, Makedonca, İbranice, Çerkesce, Lazca, Gürcüce, Arapça başta olmak üzere Ortadoğu, Kafkas ve Balkan halklarının dillerinden şarkılarla sahne aldılar.

Sendika.Org/İzmir

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur