Giresun’da polisin ters kelepçe takıp, biber gazı sıktığı yaşlı adam öldü

Giresun’da iki polisin ters kelepçe takıp biber gazı sıktığı ve yerlerde sürüklediği 82 yaşındaki Yusuf Topal hayatını kaybetti

Giresun’da yürüme güçlüğü çeken eşi Fatma Topal’ın (82) sağlık kurulu raporlu ilaçlarını reçeteye yazdırmak ve evde bakım hizmeti kararının uygulanmasını sağlamak amacıyla aile sağlığı merkezine başvuran Yusuf Topal (82), iddiaya göre, hastayı görmeden ilaçları yazmayacağını belirten Ö.Y. adlı doktorla tartıştı.

DHA’nın haberine göre, doktorun “beyaz kod” (Sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti önlemek için kullanılan acil durum yönetim aracı) vermesi üzerine polis ekipleri sağlık merkezine geldi ve Topal’ı gözaltına almak istedi.

Direndiği için yaka paça araca bindirilmek istenen Yusuf Topal’a polisler ters kelepçe takıp, biber gazı sıktı. Fenalaşarak yere yığılan ve sürüklenerek bindirildiği polis aracı ile hastaneye götürülen Topal, kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

Polislere soruşturma açıldı

Yusuf Topal’ın cenazesinin Giresun Adli Tıp Kurumu’nda yapılan otopsi sonrası Beyazıt Köyü’nde toprağa verildiği ve ailenin şikayeti üzerine polisler hakkında soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Topal’ın zor kullanılarak gözaltına alınmak istendiği görüntüler delil olarak savcılığa sunulurken, soruşturma kapsamında iki polisin açığa alındığı belirtildi.

Savcılık görüntülere el koydu

Polisler, ifadeleri alındıktan sonra adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken, savcılığın olaya ilişkin kayda alınan görüntülerle sağlık merkezinin güvenlik kamerası kayıtlarını el koyduğu bildirildi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur