Yavru köpek cinayeti ile ilgili yürütülen soruşturma kapsamında bir kişi tutuklandı

Sakarya’nın Sapanca ilçesinde ormanlık alanda patileri kesilmiş halde bulunan ve tedavi altına alınan yavru köpek hayatını kaybetti. Sapanca Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturma kapsamında 1 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan kepçe operatörü ifadesinin ardından serbest bırakıldı, ancak tepkiler üzerine tekrardan gözaltına alınıp tutuklandı

Sakarya’nın Sapanca ilçesinde ormanlık alanda patileri kesilmiş halde bulunan yavru köpek, tedavi altına alınmasına rağmen kurtarılamadı.

Sapanca Yüzevler Mahallesi’nde önceki gün ormanlık alandaki köpekleri beslemeye giden hayvanseverler, patileri ve kuyruğu kesilmiş yavru köpeğin yerde kıvrandığını görmüş, veterinere götürülen ağır yaralı köpek daha sonra tedavisi için İstanbul’daki bir kliniğe nakledilmişti. İstanbul’da ameliyat edilen yavru köpek kurtarılamadı.

Veteriner: Düzensiz kesikler yok, insan tarafından yapılmış

Köpeğin patileri ve kuyruğunun nasıl ve kim tarafından kesildiğine ilişkin soruşturma sürüyor. Köpeğin ameliyatına giren veteriner doktor, “Düzensiz kesikler yok, bu da insan tarafından yapıldığını gösteriyor” demişti. Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu ise “İlk bulgular bir iş makinesinin köpeğin bacaklarını kopardığı yönünde” ifadesini kullandı.

Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı olayla ilgili soruşturma başlattı. Olayla ilgili gözaltına alınan bir kepçe operatörü ifadesinin alınmasının ardından serbest bırakıldı.

Yaşam hakkı savunucuları, gözaltının tepkileri azaltmak adına yapıldığını öne sürdü.

Tepkilerin ardından tutuklandı

Soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve ifadesinin ardından serbest bırakılan kepçe operatörü tepkiler üzerine bugün tekrar gözaltına alındı. Kepçe operatörü İ.M. TCK’nın 151. maddesinden tutuklandı.

Savcılıktan yapılan son açıklamada Sakarya Cumhuriyet Başsavcısı Lütfi Dursun şunları söyledi:

Yapılan araştırmada, bölgede saat 15.00 ile 16.00 arasında ilçe belediyesine ait iki iş makinesinin çalışma yaptığı, kolluk görevlileri tarafından yavru köpeği muayene eden veteriner hekimle yapılan görüşmede, köpeğin arka ayakları ile kuyruğunun ezilmeden mütevellit, ön iki ayağının ise aynı hizadan sert bir müdahaleye maruz kalınması sonucu kopmuş olduğu bilgisinin alındığı, ilgili kolluk tarafından olayın muhtemelen bölgede çalışma yapan iş makinesinin otları temizlediği esnada meydana gelmiş olabileceği değerlendirildi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur