Ethem Sarısülük mezarı başında anıldı: “Katiller hesap verecek, yanlarına kalmayacak”

Haziran İsyanı’nda Ankara’da çevik kuvvet polisi Ahmet Şahbaz tarafından başından vurularak öldürülen Ethem Sarısülük, ölümünün beşinci yılında mezarı başında anıldı

Haziran İsyanı’nda çevik kuvvet polisi Ahmet Şahbaz tarafından Ankara Güvenpark’ta başından vurulan ve hastanede 14 gün komada kaldıktan sonra yaşamını yitiren Ethem Sarısülük, ölümünün beşinci yılında Çorum’daki mezarı başında anıldı.

Alınteri’nin haberine göre Ethem Sarısülük’ün mezarının bulunduğu Beylice Köyü girişi TOMA, akrep ve çok sayıda çevik polisi tarafından kapatıldı. Anmaya gelenler GBT sorgusu ardından köye alındı.

Ethem Sarısülük’ün ailesi, yoldaşları, arkadaşları mezarlığa “Proletaryanın cesaret ve gözüpekliğinin sembolü Ethem yoldaş ölümsüzdür!” pankartıyla yürüdü. Yürüyüşte Haziran İsyanı’nda yaşamına yitirenlerin fotoğrafları taşındı.

Mezarlığa kadar “Anaların öfkesi katilleri boğacak!”, “Katil devlet hesap verecek!”, “Ethem yoldaş ölümsüzdür!”, “Faşizmi döktüğü kanda boğacağız!”, “Taş, yürek, barikay! Ethem’in hesabı sorulacak!” sloganları atıldı. Haziran İsyanı’nda ölümsüzleşenlerin isimleri “yaşıyor!” haykırışlarıyla selamlandı.

Ethem’in annesi Sayfı Sarısülük, Ethem’in mezarı başında “Oğlum kalk arkadaşların gelmiş” dedi ve ağıt yaktı.

“Onların yargılanması için mücadeleyi büyüteceğiz”

İlk konuşmayı yapan Alınteri temsilcisi Zarife Çamalan, “Ethem yoldaşa verdiğimiz devrim ve sosyalizm sözünü gerçekleştirmek için canla başla çalışacağımıza bir kez daha söz veriyoruz” dedi.

Sadece katil Ahmet Şahbaz’ın değil 7 Haziran sonrasında ve 1 Kasım seçimleri öncesinde gerçekleştirilen katliamlarda sorumluluğu bulunan kamu görevlerinin adaletsiz adalet saraylarında kendi yasalarıyla yargılanmasını yolu bile açılmadığını vurgulayan Çamalan, “onların yargılanması için mücadeleyi büyüyeceğiz” dedi.

Çamalan sözlerini, “Biz şunu söylerken bir hayalden bahsetmiyoruz: Katiller hesap verecek. Hesap yarına kalır ancak yanlarına kalmayacak. Buradan bir kez daha Ethem yoldaşa ve diğer yoldaşlarımızı söz veriyoruz. Devrim ve sosyalizm gerçekleşene kadar geri adım atmayacağız” diyerek noktaladı.

“Failin parayla cezalandırılması ölene ve insanlığa hakaret”

Daha sonra söz alan Ethem Sarısülük’ün yoldaşı ve ailesinin avukatı Kazım Bayraktar da katil polis Şahbaz’ın yargılandığı davadaki hukuksal garabetleri teşhir etti. Katile önce 7 yıl 9 ay 12 gün hapis cezası verildiğini, Erdoğan’ın ”paralel yargı polisimizi 8 yıl hapis cezasına çarptırdı” demesinin ardından Yargıtay’ın bu kararı bozduğunu ve bu kararı veren yerel mahkemenin yetkisizleştirildiğini, ama o sırada bu yetkisiz heyetin “tehditlerin” de basıncıyla yasadışı bir şekilde katili serbest bıraktığını hatırlattı. Davanın yetkisi alınan mahkemeden Aksaray’a kaçırıldığını, burada da sembolik bir para cezasına bağlandığını, böyle cinayetlerde failin parayla cezalandırılmasının ölene ve insanlığa hakaret olduğunu vurguladı.

Bayraktar, bu süreçteki tüm yaşananların yargı sisteminin gerek iktidarın korkusu gerekse ideolojik tarafgirlikle kurşun sıkan üniformalıları kolladığını belirtti. Son kez temyize gittiklerini, ancak temyiz dilekçesini hukuksal bir dille kaleme almadıklarını, çünkü bu süreçte olup bitenlerin onların hukuk-yasa dilinden anlamadıklarını gösterdiğini ifade ederek, davanın bitmeyeceğinin altını çizdi. Demokrasi mücadelesinin önemine vurgu yaptı.

Son olarak HDP Ankara 3. Bölge 1. Sıra Milletvekili adayı Veli Saçılık söz alarak mücadele içinde Ethem gibi gözüpek insanların katledilmesinin nasıl bir anlam taşıdığına değinerek, onların davasının takipçisi olunacağına vurgu yaptı.

Anma, Sarısülük ailesinin verdiği yemek ve yapılan sohbetlerle sona erdi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur