Berkin Elvan, vurulduğu yerde anıldı: “Her acıyla birlikte öfkemiz de büyüyor”

Berkin Elvan, polisin attığı gaz fişeğiyle vuruluşunun beşinci yılında vurulduğu yerde anıldı

Haziran İsyanı’nda polisin attığı gaz fişeği ile vurularak öldürülen Berkin Elvan, vurulduğu yerde, Okmeydanı Gaziler Sokak’ta, anıldı. Sendika.Org’un takip ettiği anmaya Elvan’ın ailesi, arkadaşları, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili adayları Ahmet Şık ve Oya Ersoy ile çok sayıda siyasi parti temsilcisi katıldı. Bir dakikalık saygı duruşu ile başlayan anmada “Berkin Elvan ölümsüzdür” sloganları atıldı.

Aile adına açıklama yapan Berkin Elvan’ın kardeşi Gamze Elvan şunları söyledi:

Bugün de bayram, bugün de Berkin’imiz yok. Gezi’de yitirdiğimiz çocuklarımızdan geriye bir tek gülümseyen fotoğrafları kaldı. Berkin’imizi Ethem abisinin omuzlarında, Ali İsmail’in, Abdocan’ın, Ahmet’ in, Medeni’nin, Hasan Ferit’in ve Mehmet’in yanına milyonlar olup uğurladık. Sol yanımız çok acı çekse de direnmenin en güzel halini Gezi’de gördük.

5 yıl önce bugün oğlumuz Berkin’i ekmek almaya gönderdik. Devletin kolluk kuvvetleri oğlumuzu başından gaz kapsülüyle yaraladı.

Ceylan Önkol, Uğur Kaymaz, İbrahim Aras, Nihat Kazanhan, Miray Bebek gibi, cenazesi buzdolabında bekletilmek zorunda kalınan Cemile gibi ve oğlumuz Berkin gibi yüzlerce çocuk devletin kolluk güçleri tarafından katledildi. Berkin ve tüm çocuklarımız için yan yana mücadele verdiğimiz tertemiz gençlerimiz Suruç’ta, dostlarımız Ankara’da katledildi. Zaman çok hızlı geçiyor ama acılarımız küllenmiyor. Her acıyla birlikte öfkemiz de büyüyor. Biz, evladı devlet dersinde öldürülen ailelerden yalnızca biri olarak diyoruz ki çocuklarımızı öldürmeyin.

Berkin’in babası Sami Elvan ise bugünün aynı zamanda Babalar Günü olduğunu hatırlatarak şunları söyledi:

Benim çocuğum ölmedi, ölmeyecek de. Benim çocuğumun adı asırlarca yaşayacak. Ama bize bunu reva görenlerin kemikleri çürüyecek. Bunu çok iyi bilsinler; benim çocuğumun kanı yerde kalmayacak. Ahdım olsun o günü göreceğim. 

Gülsüm Elvan: “Tamam diyeceğiz”

Anne Gülsüm Elvan ise, “5 bayram oldu. Yavrumun sokakta oynadığı halleri hala aklıma geliyor. Biz kimse artık kimse ölmesin diye adalet peşinde koşarken dün Suruç’ta yine katliam oldu. Hem öldürülüyoruz, hem suçlu yine biz oluyoruz. Ama yeter artık tamam diyoruz” dedi.

Anma Berkin Elvan’ın vurulduğu yere bırakılan karanfiller ve atılan sloganlarla ile son buldu. Anma boyunca Elvan ailesi ve beraberindekileri zırhlı araçlar takip etti.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur