Uçurtma Çocuk Dergisi Ankara’da ikinci yaşını kutladı

Uçurtma Çocuk Dergisi, gönüllüleri, minik okurları ve dostlarıyla birlikte Ankara’da Turuncu Sanat’ta düzenlenen kokteylde ikinci yaşını kutladı

Uçurtma Çocuk Dergisi, Ankara’da Turuncu Sanat’ta dün (18 Mayıs) düzenlediği kokteylle birlikte ikinci yaşını kutladı. Kutlamaya derginin minik okurları, gönüllüleri ve derginin dostları da katıldı. Kutlamada duvarlara Uçurtma Çocuk Dergisi’nin iki yıl boyunca çıkardığı dergilerin kapakları asıldı.

Kokteylin açılışında Halkevleri Vakfı Başkan Vekili Hıdır Adıyaman konuşma yaptı. Adıyaman, Halkevleri Vakfı’nın Dikmen’de açmış olduğu Ali Emre Aslan Çağdaş Kız Öğrenci Evi’nin dört yıldır üniversite öğrencilerinin barınma sorununu çözebilmek için mücadele ettiğini aktardı. Adıyaman ayrıca Benim Kızım Okuyacak projesi kapsamında geçtiğimiz sene düzenlenen Avrasya Maratonu’na katıldıklarını hatırlatarak, şimdi de Umuda Pedal Çeviriyoruz kampanyasıyla kız çocuklarına bisiklet sürmeyi öğrettiklerini aktardı. Adıyaman konuşmasını Uçurtma Çocuk Dergisi’ni çıkarmak için emek harcayan gönüllülerine ve katkı sunan dostlarına teşekkür ederek sonlandırdı.

Uçurtma Çocuk Dergisi’nden Hüseyin Ünal da derginin büyük bir emekle çıktığını anımsattı. Ünal şunları söyledi:

Heyecanlıyız, Ankara’da ilk kez kokteyl yapıyoruz. Uçurtmacı yetişkinlerle, gönüllülerle buluşuyoruz. Toplamda iki yıl oldu, belki de iki buçuk yıla yaklaşıyoruz neredeyse. Şubat-Mart’ta barış temalı bir sayıyla başlamıştı Uçurtma’nın yolculuğu. Uçurtma’ın ismini biz iki tane temel üzerine kurduk aslında. Bir tanesi “Uçurtmayı Vurmasınlar”, hepimizin bildiği bir filmdir. Aslında içerideki çocuklar. Bu toplumun gerçeği hâlâ daha içeride. Çok sayıda çocuk var annesiyle kalan 0-6 yaş. Aynı zamanda hâlâ daha 18 yaşına kadar suç olarak addedilen birçok şeyden yargılanan çocuklar var. Bir, onlara atıfta bulunduk. Bir diğeri de aslında Berkin’in uçurtmasına atıfta bulunarak dergimizin adını uçurtma koymuştuk.

Böyle yoğun bir çalışmayla başladığımız bir çalışmayı birçok yazar, çizer, editör, kargo çalışanından matbaa çalışanına kadar birçok insanın desteğiyle bugüne kadar getirdik ve toplam 23 tane sayı çıkarttık. Evrim müfredattan çıkarıldıysa evrim sayısı çıkardık. Memlekette yalan söylemek artık bir meslek haline gelince yalan ve dürüstlük sayısı yaptık. Aziz Nesin’i çocuklar unutmasın dedik. Çünkü kendileri efsane yaratmaya başladı bu iktidar. Biz de gerçek efsanelerimizi, bizim kahramanlarımızı anlatalım dedik, Aziz Nesin sayısı çıkarttık. Sinemadan, farklılıklara, çocuk haklarına kadar birçok konuyu işlemeye çalıştık. Çocuklara ulaşabildiğimiz kadar yetişkinlere de ulaştık. Çok iyi tepkiler de aldık.

Ünal da konuşmasını Uçurtmacılara ve Uçurtma’nın yanında duranlara teşekkür ederek sözlerini tamamladı. Ünal’ın konuşmasının ardından Uçurtma Çocuk Dergisi için hazırlanan pasta, üstündeki mumlar kutlamada bulunan en küçük Uçurtmacı tarafından üflendikten sonra kesildi. Kutlama müzik dinletisi ile devam etti.

Sendika.Org/ Ankara

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur