Tüketici güven endeksi 2,8 geriledi: Halk önümüzdeki 12 aydan umutsuz

Halkın maddi durum, genel ekonomik durum, işsiz sayısı ve tasarruf edebilmesine ilişkin beklentilerini  özetleyen tüketici güven endeksi geçtiğimiz aya oranlar yüzde 2,8 düşüşle yüzde 69,9 geriledi

Türkiye İstatistk Kurumu ve Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarına göre tüketici güven endeksi, Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 2,8 azalarak 69,9’a geriledi.

BloombergHT’de yer alan haber göre hanenin maddi durum beklentisi endeksi Nisan ayına göre yüzde 1,3 oranında azalara, 89’a geriledi. Bu azalma, Mayıs 2019’a kadar hanenin maddi durumunun daha kötü olacağını bekleyenlerin artmasıyla doğrudan ilişkili.

Genel ekonomik durum beklentisi ise Nisan’da 94,7 iken, Mayıs’ta yüzde 4,2 azalar 90,8 değerine düştü. Bu düşüşün nedeni ise Mayıs 2019’a kadar genel ekonomik durumun iyileşeceği yönünde beklentisi olan tüketicinin bir önceki aya göre azalması.

İşsiz sayısında azalma bekleyenlerin sayısı da azaldı. Bu azalmayla birlikte işsiz sayısı beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 2,2 oranında azalarak 72,9’a geriledi.

Tasarruf etme ihtimali olmadığını düşünen tüketici sayısı da artmış durumda. Bu artışla tasarruf etme ihtimali endeksi geçtiğimiz aya göre yüzde 5 oranında azalarak yüzde 26,8’e gerilemiş oldu.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur