“Taksim” diyen binlerce kişi Saraçhane’yi miting alanına dönüştürdü

“1 Mayıs’ta Taksim’deyiz” diyerek Saraçhane’den Taksim’e yürümek isteyen binlerce kişinin önü polis tarafından kesildi. Kitle Saraçhane Parkı’nda miting düzenledi. Mitingin ardından Nakliyat-İş ve Birleşik Metal-İş’ten işçiler, izinli ve temsili biçimde Taksim’e gitti, Atatürk Anıtı’na çelenk, Kazancı Yokuşu’na karanfiller bıraktı

1 Mayıs’ta Taksim’de olacağını açıklayan DİSK/Nakliyat-İş, DİSK/Birleşik Metal-İş, İnşaat-İş, Devrimci Demokratik Sendikal Birlik, Alınteri, Mücadele Birliği, Devrimci Yolda Özgürlük, Devrimci Gençlik Dernekleri, Partizan ve Proleter Devrimci Duruş, Saraçhane’de bir araya geldi.

Yürüyüşün başlamasının ardından kitlenin önü Saraçhane’de kesildi. “İnadına Taksim inadına 1 Mayıs” ve “Taksim işçiye yasaklanamaz” sloganlarıyla bir süre beklendikten sonra Saraçhane Parkı’nda miting yapılması kararlaştırıldı. İşçiler sloganlarla parka giriş yaptı.

Mitingde söz alan Nakliyat-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, Maltepe’deki buluşmayı eleştirerek 1 Mayıs alanının Taksim Meydanı olduğunu vurguladı.

Mitingde Dünya Sendikalar Federasyonu’nun 1 Mayıs bildirisini Real Market direnişçilerinden bir işçi okudu.

Atatürk Anıtı’na çelenk bırakıldı

Mitingin ardından Nakliyat-İş ve Birleşik Metal-İş üyesi işçiler, araçlarına binerek izinli ve temsili biçimde Taksim Meydanı’na gitti. İşçiler, İşçiler Atatürk Anıtı’na çelenk, Kazancı Yokuşu’na ise karanfiller bıraktı ve 1977’de yaşamını yitiren işçileri andı.

1 MAYIS BÖYLE Mİ OLMALIYDI? (ALINTERİ)

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur