Suudi Arabistan’da çok sayıda kadın hakları aktivisti gözaltında

Suudi Arabistan’da kadınların otomobil kullanması yasağının kalkacağı 24 Haziran’a haftalar kala çok sayıda kadın hakları aktivisti gözaltına alındı. Basının ve trollerin ‘vatan haini’ ilan ettiği kadın hakları aktivistleri ‘casuslukla’ suçlandı

Suudi Arabistan’da geçen haftadan bu yana çok sayıda kadın hakları savunucusu gözaltına alındı.

Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın kadınların otomobil kullanması yasağının kalkacağını ilan ettiği 24 Haziran’a haftalar kala sürücülük haklarına da dikkat çeken kadın hakları kampanyası yürütenlerin gözaltına alınması dikkat çekti.

BBC, son olarak 3 aktivistin daha yakalanmasıyla gözaltındakilerin sayısının en az 11 olduğunu, bunların çoğunun kadın olduğunu duyurdu.

Gözaltına alınanların arasında Azize Yusuf, Luceyn Haslul, İman Nefcen gibi dünyaca tanınan isimler de var. 2013 yılında kadınlara uygulanan araba kullanma yasağını deldiği için yakalanan Azize’yi dünya en çok erkek vasiliğine karşı binlerce imza topladığı kampanyayla tanıyor. El Haslul da 2014 yılında Birleşik Arap Emirlikleri’nden Suudi Arabistan’a otomobil kullanarak giriş yapmaya çalışırken yakalanmış ve iki ay cezaevinde kalmıştı.

Öte yandan Suudi Arabistan basını, kadın hakları savunucularını “vatan haini” olarak nitelendirdi.

 

15 Mayıs’tan beri gözaltına alınan kadın hakları aktivistlerinin ‘yabancı taraflarla şüpheli temaslarda bulunarak casusluk yapmak ve istikrara zarar vermekle’ suçlandığı belirtildi.

Suudi insan hakları savunucuları, yasaklar kalkacakken yapılan gözaltıların ‘şoke edici’ olduğunu dile getirdi.

 

Kaynak: Sputnik Türkiye

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur