Suruç Katliamı sanığı Yakup Şahin yine ifade vermedi

Suruç Katliamı Davası’nın sanığı Yakup Şahin’in Ankara’da talimatla ifadesi alınmak istendi, ancak Şahin sorulara yanıt vermeyeceğini söyleyince duruşma birkaç dakikada bitirildi

Suruç Katliamı Davası’nın yargılanan tek sanığı Yakup Şahin’in talimatla alınacak olan ifadesi bugün de alınamadı.

33 düş yolcusunun yaşamını yitirdiği Suruç Katliamı’na ilişkin iddianamede Ankara Katliamı nedeniyle tutuklu bulunan Yakup Şahin ile firari durumdaki Deniz Büyükçelebi ve İlhami Bali sanık olarak yer alıyor. Davanın tek yargılanan ve Ankara Sincan F Tipi Hapishanesi’nde bulunan sanığı Yakup Şahin, Urfa Hilvan’da görülen davanın hiçbir duruşmasına götürülmedi.

Önceki duruşmada avukatlar, fotoğraflar SEGBİS ile teşhis edilemediğinden sanığın duruşmaya getirilmesi ya da Ankara’da talimatla ifadesinin alınması talebinde bulunmuştu. Mahkemenin talebi kabul etmesi üzerine Yakup Şahin’in bugün Ankara 20. Ağır Ceza Mahkemesi’nde talimatla ifadesi alındı.

Ancak sanık Şahin, susma hakkını kullanacağını ve hiçbir soruya yanıt vermeyeceğini söyledi. Şahin’in ifadesi alınamadan duruşma sonlandırıldı.

10 Ekim Ankara Katliamı davasının da avukatlarından olan Kazım Bayraktar, söz konusu fotoğraflardan bir kısmının Ankara davasında teşhis edildiğini belirterek, o davada ortaya çıkan delilleri Suruç katliamı davasında da kullanacaklarını söyledi.

Kaynak: ETHA

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur