Suçlamaları reddeden ABD’li rahip Brunson’a yine tahliye yok

Trump’ın “O casussa ben ondan daha casusum” dediği ABD’li rahip Brunson, tutuklu yargılandığı davanın ikinci duruşmasında da tahliye edilmedi. dava, 18 Temmuz’a ertelendi

ABD ile Türkiye arasındaki gerilim unsurlarından biri olan ve 2016’dan bu yana tutuklu yargılanan ABD’li rahip Andrew Craig Brunson, tutuklu yargılandığı davanın ikinci duruşmasında İzmir Şakran T Tipi Cezaevi’nde bulunan İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı.

Amerika’nın Sesi’nin haberine göre; ABD’den çok sayıda yetkili ile basın mensubu ile Brunson’un eşinin de takip ettiği duruşmada rahip Brunson, hakkındaki tüm iddiaları reddederken bunlar için “utanç verici” ve “iğrenç” nitelemelerinde bulundu.

Gizli tanık ifadeleri için “Ben Suriyeli mültecilere yardım ediyorum, onlar ‘PKK’ya yardım ediyorsun’ diyor. Bir kilise kuruyorum, ‘Gülen’den yardım alıyorsun’ diyorlar” yorumu yapan Brunson, hakimin son sözlerini sorması üzerine ise gözyaşları içinde “Evime dönmek istiyorum” yanıtı verdi.

Mahkeme, davayı 18 Temmuz’a erteledi.

“Devletin güvenliği bakımından gizli kalması gereken bilgileri siyasal ve askeri casusluk maksadıyla temin etmek” iddiasıyla 20 yıl, “örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek” iddiasıyla da 15 yıl hapsi istenen Brunson, hakim karşısına ilk olarak 16 Nisan’da çıkmış, duruşma sonunda tutukluluk halinin devamına karar verilmişti.

ABD Başkanı Donald Trump ise Brunson’un tahliye edilmesi talebini Twitter hesabından dahi dillendirmiş, “Brunson’a casus diyorlar ancak ben ondan daha casusum. Umarım ait olduğu yere, evine, güzel ailesine dönmesine izin verilir!” demişti.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur