Puanlama sisteminde ilk sıradalar ancak MEB listesine alınmadılar

Bulundukları ilçede puanlama sisteminde ilk sıralarda yer almalarına rağmen mahalle okuluna dönüştürülen Maltepe, Rotary 100. Yıl, Mustafa Saffet ve Çağrıbey Anadolu liselerinin velileri İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü önüne giderek “Çocuklarımızın nitelikli eğitim hakkı engellenemez” dedi

Milli Eğitim Bakanlığı 10 Nisan’da sınavla öğrenci alacak orta öğretim kurumlarının listesini yayımladı. Ancak Türkiye’nin dört bir yanında birçok Anadolu lisesi listeye alınmadı.

ZORUNLU İSTİKAMET İMAM HATİP VE AÇIK LİSE

İstanbul’da listeye alınmayan okullardan Rotary 100. Yıl, Çağrıbey, Mustafa Saffet ve Maltepe Anadolu liselerinin velileri de Sultanahmet’teki İstanbul İl Milli Müdürlüğü’ne giderek “Çocuklarımızın nitelikli eğitim hakkı engellenemez” diyerek hem açıklama yaptı hem de yetkililer ile görüştü.

“Her yere başvurduk, sonuç alamadık”

Konu ile ilgili Sendika.Org’a konuşan Maltepe Anadolu Lisesi Okul Aile Birliği Başkanı Deniz Yiğit “Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı bütün merciilere başvurduk. Ancak hiçbirisinden bir sonuç veya cevap alamadık. Maltepe Anadolu Lisesi öğrencileri Türkiye’deki başarı sıralamasında ilk yüzde 3’ün içinde yer alan öğrencilerdir” dedi.

Rotary 100. Yıl Anadolu Lisesi’nden bir veli ise “Hakkımızı arıyoruz. Çocuklarımızın hakkıyla kazandıkları okullar niteliksiz olacak. Her yere başvurduk. Bir netice alamadık. Çocuklarımız çok yüksek puanlarla bu okullara girdi. Kazanılmış haklarımızın geri alınamacağını söylüyorum” dedi.

“Okullarımız hak ettikleri şekilde listeye alınsın”

Basın açıklamasını Rotary 100. Yıl Anadolu Lisesi velisi Rüstem Karakuş okudu. Karakuş sözlerine şöyle başladı:

Gerek yerleştirmeye esas taban puan gerekse eğitim kalitesi açısından Maltepe, Sarıyer 100. Yıl Rotary, Çağrıbey ve Mustafa Saffet Anadolu liselerinde büyük emekler harcayan öğrenciler, onların hedeflerine ulaşabilmesi için her türlü desteği veren biz veliler açısından büyük mağduriyet oluşmaktadır. Bulundukları ilçelerde ilk sıralarda yer almalarının yanı sıra elde ettikleri başarılarla İstanbul’un en seçkin eğitim kurumları arasında önemli bir yere sahip olan okullarımızın hak ettikleri şekilde listeye alınmasını istiyoruz.

“Bu yanlıştan dönün”

Karakuş konuşmasının devamında konuya dair İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile temsili bir görüşmenin yapılmasının ardından bugün daha kalabalık gelerek taleplerini iletmek istediklerini belirterek sözlerini şöyle tamamladı:

Bugüne kadar tatmin edici bir cevap alamadığımız ‘Sınavla Öğrenci Alacak Orta Öğretim Kurumları Listesi’ ne neden alınmadığımızı sormaya, milli eğitim mevzuatı bakımından hiçbir hukuki dayanağı olmayan, kamu yararı gözetmeyen bu hatalı kararın gerekçelerini öğrenmeye geldik. Esasen bizi ikna edecek haklı bir gerekçe sunamayacaklarını bildiğimiz için bir an önce bu yanlıştan dönmeleri talebinde bulunmaya geldik.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur