Parasını Man Adası’na kaçırana dev kıyak: Yüzde 2’lik vergiyle “varlık barışı”

AKP iktidarı, yeni düzenleme ile çoğunluğu yurtdışıdaki vergi cennetlerinde bulunan 150 milyar dolarlık kaynağı belirsiz paranın yurtiçine rahatça girişinin önünü açtı

AKP iktidarı, yeni düzenleme ile çoğunluğu yurtdışıdaki vergi cennetlerinde bulunan 150 milyar dolarlık kaynağı belirsiz paranın yurtiçine rahatça girişinin önünü açtı.  Meclis’te dün kabul edilen ‘Varlık Barışı’ düzenlemesiyle ilgili Maliye Bakanı Naci Ağbal, “Kasım sonuna kadar müracaatları alacağız. Yüzde 2 vergi alacağımız bu hamleyle ekonomiye canlılık kazandıracağız” dedi.

AKP daha önce de yurtdışı varlıkların Türkiye’ye getirilmesi ile ilgili düzenlemelere imza atmıştı. Yeni hazırlanan uygulamayla da parasını yurtdışından getirenlere büyük kolaylık sağlanıyor. 2008 ve 2013’te yapılan Varlık Barışı düzenlemelerinde getirilen para üzerinden yüzde 2 vergi alınıyordu. 2016’da varlıklar yurtdışından sıfır vergi ile geldi. Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın açıklamasına göre bu kez vergi oranı biraz artırılarak yüzde 3’e çıkarılacaktı, ancak bundan da vazgeçildi.

Kimlerin parası var?

Yeni düzenlemeyle daha önce de olduğu gibi varlıklarını yurtdışından getirenler hiçbir vergi incelemesine tabi tutulmayacak. Düzenlemeyle ilgili hazırlık, akıllara Panama Papers, Paradise Papers ve Man Adası belgelerini getirdi. Söz konusu belgelerle birlikte Türkiye’nin önde gelen zenginleri ve hükümete yakın isimlerin yurtdışındaki gizli hesapları ortaya çıkmıştı. Bu isimler arasında Tayyip Erdoğan ve Binali Yıldırım’ın yakınları da bulunuyordu.

Cumhuriyet gazetesinin araştırdığı Paradise Papers belgelerinde Başbakan Binali Yıldırım’ın oğullarının Malta’da vergi kolaylıklarından faydalanan şirketleri ortaya çıkmıştı. Belgelere göre Malta’da Binali Yıldırım’ın oğullarının 5, dayısının 2, yeğeninin yöneticisi olduğu 4 şirket bulunuyor. Yıldırım’ın oğulları Bülent ve Erkam’ın Malta’daki şirketleri: Hawke Bay Marine Co Ltd., Black Eagle Marine Co Ltd., South Seas Shipping N.V., Dertel Shipping Limited ve Nova Warrior Limited. Binali Yıldırım söz konusu şirketlerin varlığını kabul etmişti. CHP’nin ortaya çıkardığı Man Adası belgelerinde ise Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oğlu, kardeşi, dünürü ve eniştesinin offshore hesaplarıyla bağlantılı olduğu iddia edilmişti.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur