Kışlada linç edilen asker Fikret Aydemir: “Sürekli tehdit ediliyordum”

Ağrı’nın Doğubeyazıt ilçesinde zorunlu askerlik yaptığı sırasında linç edilen Fikret Aydemir “Sürekli tehdit ediliyordum, beni döven askerlerden biri ‘Seni öldürmeden buradan gitmeyeceğim’ diyerek tehdit etti” şeklinde konuştu

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde Gökay Hudut Tabur Komutanlığı’na bağlı Şehit Piyade Er Fehmi Altınordu Hudut Bölük Komutanlığı’nda zorunlu askerlik yaparken dört asker tarafından dövülerek linç edilen Vanlı Fikret Aydemir, olaya ilişkin ilk kez konuştu.

Mezopotamya Ajansı’na konuşan Aydemir, linç girişiminin yaşandığı günün doğum günü olduğunu hatırlattı, “Askeri gazinoda gerçekleşti” dedi.

Aydemir, yaşadığı linç girişimini şöyle anlattı:

O akşam saat 22.00 civarında mescitte namazımı kılarak gazinoya gittim. Orada biraz televizyon izleyip yatacaktım. Ben sandalyede otururken beni darp eden asker geldi, yanımda ayaklarını uzattı. Ben de tam kalkıp yatakhaneye geçmek için onun ayaklarının üzerinden atlamaya kalktım. Ayağım ayağına değince bana ‘Senin ayağın nasıl benim ayağıma değer’ diyerek küfür etti. Ben de pek aldırış etmeden gazinodan çıktım. Orada arkamdan gelerek üstünü çıkararak bana ‘Seni öldürmeden buradan gitmeyeceğim’ şeklinde tehdit etti. Zaten üstüme gelmeye başladığında onun diğer arkadaşları da yanındaydı. Ben ise tek başımaydım. Sonra o asker gazinonun içerisine gidip bir çekpas aldı. Ben arkamı döndüğüm zaman çekpası kafama vurdu. Sersemleştim ve yere düştüm. Onlar vurmaya devam ediyorlardı. Başımdan aşağıya kanlar akıyordu. Sonra birileri beni kaldırıp başımı yıkadılar. Fakat kafamdan çok kan akıyordu. Bir ara kendimden geçtim, ondan sonrasını hatırlamıyorum. Beni hastaneye kaldırmışlardı.

Kendisini linç eden askerle daha önce de tartıştığını belirten Aydemir, “O asker daha öncesinden de bana kafayı takmıştı. Sürekli tehdit edip rahatsızlık veriyordu. Arkadan vurdukları için ben onu görmedim. Beni dört kişi dövmesine rağmen kimse de ayırmadı. O asker herkesle kavga eden bir askerdi” dedi.

Aliye Aydemir: “Oğlumun durumu çok kötüydü”

Anne Aliye Aydemir de, oğlunun linç edilmesinin ardından karakoldan kendisini telefonla aradıklarını söyledi. Kendisine “Oğlunuzun ayağı kaymış, hafif yaralanmış ve hastanededir” dediklerini belirten Aydemir, kendilerinin de karakola; “Önemli bir şey varsa gelelim” dediklerini ancak karakoldan arayan kişinin “gerek yok” cevabını verdiğini ifade etti.

Ardından kardeşinin ısrarıyla Iğdır’a gittiklerini söyleyen anne Aydemir, hastaneye gittiğinde oğlunu kötü bir durumda gördüğünü belirterek şöyle konuştu:

Hastanede oğlumu o halde görünce gözlerime inanamadım. Hastaneye gittiğimde oğlumun başında bir asker bekliyordu. Ona ‘oğlumun durumu nedir?’ diye sordum. Bir şey söylemedi. Doktorla konuşmaya çalıştık, doktor da bize bilgi vermedi. Oğlum 3 gün hastanede kaldı. Ardından askerler oğlumu alarak ifade için Doğubayazıt’a götürdüler. Biz de onunla birlikte gittik. Oğlumun, gelen müfettişlerle birlikte tek başına bir odada yaklaşık 3 saat ifadesi alındı. İçeride ne söylediler, ne yaptılar bilgimiz yok. Bizi içeriye dahi almadılar. İfadeden sonra tekrar başka bir yere götürülerek oğlumun ifadesi orada da alındı.

“Bize ambulans yerine taksi çağırdılar”

İfadelerin ardından yaralı oğlu ve kendileri için ambulans değil bir taksi çağrıldığını söyleyen Aydemir, “Gelen taksi ile evimize gitmemiz istendi. Oğlum daha yeni hastaneden çıkmıştı, durumu çok kötüydü. Ne bir ambulans ne bir destek sundular. Daha sonrasında oğlumuzu ticari taksi ile Iğdır’a götürdük. Yolda oğlum yine rahatsızlık geçirdi. Iğdır’ın ardından bulduğumuz bir ambulansla Van’a geldik” diye konuştu.

İlgili haberler:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur