Jinnews muhabirlerine ajanlık dayatması

Gözaltında ve serbest bırakılmaları sonrasında kendilerini telefonla arayan polislerin ajanlık dayatması ve tehditlerine maruz kalan Jinnews muhabirleri Durket Süren ve Nurcan Yalçın, sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunmak üzere İnsan Hakları Derneği’ne (İHD) başvurdu

Jinnews muhabirleri Durket Süren ile Nurcan Yalçın, farklı tarihlerde gözaltına alındıkları polislerin ajanlık dayatmalarına maruz kalmaları, serbest bırakıldıktan sonra ise telefonlarından aranarak tehdit edilmeleri nedeniyle İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi’ne başvurdu. Gazetecilerin başvurusu üzerine dernek binasında basın toplantısı düzenlendi.

Çok sayıda gazetecinin katıldığı toplantıda konuşan İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, gözaltında ajanlık dayatması yapılması yüzünden son zamanlarda derneklerine çok sayıda başvuru yapıldığını, bu durumun neredeyse rutin bir uygulamaya dönüştüğünü ifade etti.

Basına ve özellikle kadın gazetecilere yönelik ajanlık dayatmasında bulunanların ciddi bir hak ihlali içerisinde olduklarının altını çizen Bilici, gazetecilerle birlikte Cumhuriyet Başsavcılığı’na giderek suç duyurusunda bulunacaklarını duyurdu.

“Polis ajanlık dayatmasında bulundu”

Haber takibine gittiği Diyarbakır’ın Lice ilçesinde, 1 Mart günü gözaltına alınan ve çıkarıldığı mahkemece ‘denetimli serbestlik’ ile serbest bırakılan Jinnews muhabiri Durket Süren, gözaltında ve sonrasında yaşadıklarını anlattı.

Gözaltında iken “sohbet” adı altında ajanlık teklifine maruz kaldığını belirten Süren, serbest bırakıldıktan sonra ise farklı tarihlerde kendisini telefonla aramaya devam eden polislerin ajanlık dayatmasına devam ettiğini belirtti. Süren, “Beni arayan kişiler kendilerini İçişleri Bakanlığı’nda çalışan görevliler olarak tanıttılar. ‘Biz halkın nabzını senden öğrenmek istiyoruz’ gibi ifadeler kullandılar. Onlarla konuşmak istemediğimi söylemem üzerine kendisini ‘Cihan’ olarak tanıtan kişi benimle sesini yükseltilerek konuştu. ‘Senin nerede çalıştığını biliyoruz. Sen Kandil’den talimat alıyorsun?’ gibi suçlamalarda bulundu. ‘Sen bize yardımcı olursan biz de sana yardımcı oluruz’ dediler. Ben onlara ‘Gözaltındaki ifadelerim dışında sizinle paylaşacak bir bilgim yok’ dedim, ama buna rağmen hala aranıyorum” diye konuştu.

Maruz kaldığı bu taciz ve tehditlerin artması üzerine İHD’ye başvurduğunu dile getiren Süren, ilgili kişiler hakkında suç duyurusunda bulunacağını ifade etti.

“Gazetecilik suç değildir”

Jinnews muhabiri Nurcan Yalçın ise, Hükümetin her fırsata güvenlikten bahsettiğini, ama mesleğini güvenli bir şekilde yapamadığını dile getirerek yaşadıklarını anlattı.

Arkadaşı ile aynı baskılara maruz kaldığını söyleyen Yalçın, 4 Mayıs’ta gözaltındayken polislerin kendisini “sohbet” bahanesiyle yalnız bir odaya aldığını ve kendisine ajanlık teklif edildiğini söyledi. Yalçın, “Biz gazeteciyiz ve gazetecilik suç değildir. Biz mesleğimizi yapıyoruz” dedi.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur