İZBAN’a binmeye çalışırken katledilen Berkay için liseliler sokakta: Artı para “artı ölüm”

Ulaşım kartında yeterli para olmadığı için İZBAN’a binemeyen ve demiryolu hattına tellerden atlayarak geçtiği sırada  TCDD’ye ait trenin çarpması sonucu hayatını kaybeden lise öğrencisi Berkay Çiftçi için liseliler sokaktaydı. Karşıyaka İZBAN önünde bir araya gelen liseliler “Artı para ölüm demektir, sıra arkadaşımızın hesabını kim verecek?” dedi

Dün (22 Mayıs 2018) sabah İZBAN aracına binmek için kartında yeterli para olmadığı için demiryolu hattına geçerek trene binmeye çalışan lise öğrencisi Berkay Çiftçi, TCDD ait bir trenin çarpması sonucu hayatını kaybetmişti. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin artı para adı altında yaptığı zamların sonucu olan bu ölüme karşı İzmir’de liseliler basın açıklaması yaptı. Liseli Genç Umut’un çağrısıyla Karşıyaka İZBAN önünde toplanan liselilere “Artı para can alıyor” pankartı ile Kaldıraç, istasyon önünde seçim çalışması yapan HDP’liler ve çok sayıda Karşıyakalı destek verdi.

http://sendika62.org/2018/05/izbanda-parasi-yetmeyince-telden-atlayan-ogrenci-tren-carpmasi-sonucu-yasamini-yitirdi-493594/

“Artı para ölüm demektir, sıra arkadaşımızın hesabını kim verecek?” pankartı açan liseliler adına açıklamayı Liseli Genç Umut’dan Melodi Zengin okudu.

Okula gitmek için İZBAN Gaziemir istasyonundan trene binmek isteyen Berkayı’ın  yeni uygulamaya göre kartında yeterli bakiye olmamasından dolayı treme binemediğini aktaran Zengin, “Berkay arkadaşımız okuluna geç kalmamak için Gaziemir durağındaki tellerden atlayarak istasyona geçmek isterken Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yollarına (TCDD) ait bir trenin çarpması sonucu katledildi” açıklamasında bulundu.

Liselilerin açıklamasının devamı şu şekilde:

Artı Para Artı Ölüm Demektir

İzmir Büyükşehir Belediyesi  ve TCDD iş birliği ile İzmir halkına dayatılan ‘Artı Para Sistemi’ yürürlüğe girdiği tarihten beri bir dizi sorun yaşanmıştır. İnsanların yeterli bakiyesi olmadığı için işine, okuluna, evine geç kalması, güvenlik işçileri ile karşı karşıya gelmesi, turnikeler arızalı diyerek saatlerce bekletilmesi gibi aylarca sorunlar yaşanırken, son olarak bir liselinin canını aldı. “Artı Para Sistemi” ne biz liselilerin ne işçilerin ne de İzmir halkının yararınadır.

Sıra Arkadaşımızın Hesabını Kim Verecek

Ulaşım temel bir haktır ve bu memleketin geleceği biz liseliler de müşteri değiliz. Berkay’ın ölümünün sorumlusu bu kenti sosyal belediyecilik anlayışı ile yönetmeyen, liselilerin, işçilerin cebindeki 1 kuruşa bile göz diken ve İzmir’i İstanbul gibi yönetmek isteyen İzmir Büyükşehir Belediyesi’dir, TCDD’dir.

TCDD ve İzmir Büyükşehir Belediyesi birçok soruna ve bir kişinin hayatına neden olan “Artı Para Sistemi”nden derhal vazgeçmelidir. Belediye rant için değil halk için parasız, nitelikli, güvenilir ulaşım sağlamalıdır.

İzmir Liseli Genç  Umut

 

Sendika.Org

 

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur