HDP’den tutuklu cumhurbaşkanı adayı Demirtaş için tahliye başvurusu

HDP, tutuklu cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın eşit ve özgür propaganda hakkına dikkat çekerek tahliyesi için başvuru yaptı. HDP Milletvekili Ayşe Acar Başaran, yargıyı içine düştüğü acizlikten çıkarmak için bu başvuruyu yaptıklarını belirtti

HDP, tutuklu cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın tutuklu yargılandığı davada tahliye olması için Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvurdu.

Başvuruda Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ve Anayasa’nın cumhurbaşkanı adaylarının eşit ve özgür propaganda yapma hakkına ilişkin maddelerine, tutukluluk süresinin 1 yıl 6 ayı aşmış olmasına, dosyaya etki edebilecek herhangi bir delilin olmamasına, milletvekillerinin ve kesinleşmiş cumhurbaşkanı adaylarının kaçma şüphesinin bulunamayacağına dikkat çekilirken, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) içtihat ve örnek tahliye kararlarına yer verildi.

“Demirtaş’ın kişisel tahliye talebi değil, milyonların iradesinin talebi”

Başvurunun ardından HDP milletvekilleri Ayşe Acar Başaran ve Bedia Özgökçe Ertan, partinin Merkez Yönetim Kurulu üyeleri ile Demirtaş’ın 40 avukatı Ankara Adliyesi önünde bir açıklama yaptı.

Açıklamada ilk sözü alan Av. Mahsuni Karaman, Demirtaş’ın cumhurbaşkanı adaylığının Resmi Gazete’de yayımlanarak kesinleştiğini belirtirken, bu başvurunun sadece Demirtaş’ın kişisel tahliye talebinden ibaret olmadığını, milyonlarca seçmenin iradesinin de talebi olduğunu kaydetti.

“Yargıyı içine düştüğü acizlikten çıkarma başvurusu”

HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran da HDP olarak Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’ni içine düştüğü acizlikten çıkarma başvurusunda bulunduklarını ifade etti. Tahliye kararının çok daha önce verilmesi gerektiğinin altını çizen Başaran şöyle dedi:

Bugüne kadar tahliye edilmemesi bile büyük bir ayıptır. Demirtaş’ın tahliyesi, milyonlarca vatandaşın talebidir. Bu sese kulak verin. Biz inanıyoruz, halen hukukçular ve adalete inanlar var. Bugün onun tahliyesi önünde duranlar bilmelidir ki 24 Haziran’da tarihin en büyük yenilgisini taşıyacaklar. Bu halk aka aka iradesine sahip çıkıp, iradesini dört duvar arasından çıkarmayı bilecektir.

Açıklamanın ardından avukatlar alkışlarla adliyeden ayrıldı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur