Gazeteci Erdoğan Alayumat tahliye edildi

Sınır hattında takip ettiği haberler gerekçe gösterilerek tutuklanıp, 10 aydır cezaevinde tutulan, KHK ile kapatılan dihaber muhabiri Erdoğan Alayumat tahliye edildi

Gaziantep’in İslahiye ilçesinde 13 Temmuz’da sınır hattında takip ettikleri haberler gerekçe gösterilerek muhabir arkadaşı Nuri Akman ile birlikte gözaltına alınan dihaber muhabiri Erdoğan Alayumat’ın, 28 Temmuz’da çıkarıldıkları mahkemece tutuklanmasının ardından hakkında açılan davanın 3’ncü duruşması Hatay 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görüldü.

Alayumat, duruşmaya bir süre önce sevk edildiği Bafra T Tipi Kapalı Cezaevi’nden SEGBİS aracılığı ile katılırken, avukatı Tugay Bek duruşmada hazır bulundu. Tutuksuz yargılanan Akman ise duruşmaya katılmadı.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, gelen evrakların okunmasıyla başlayan duruşmada mahkeme heyeti, Genelkurmay Başkanlığı’na gönderilen yazıya henüz cevap verilmediğini belirtti.

“Gazetecilik faaliyetlerimden ötürü yargılanıyorum”

Ardından gazeteci Alayumat’ın savunması alındı. Alayumat bir kez daha, hakkındaki suçlamaları reddedip, “Bir yıla yakın bir süredir haksız bir şekilde tutukluyum. Ben gazeteciyim ve gazetecilik faaliyetlerimden ötürü yargılanıyorum. Tahliyemi talep ediyorum” dedi.

Haber faaliyetleri suç!

Av. Bek ise, savunmasında müvekkiline yönelik yapılan “örgütün gençlik yapılanmasında yer aldığı” yönündeki istihbarat bilgisinin temelsiz olduğunun ortaya çıktığını söyledi. Yine bir taşocağının çevreyi kirletmesine dair yaptığı haber nedeniyle müvekkiline, “taşocağındaki dinamitlerin yerini örgüte gösterdiği” suçlamasında bulunmasına değinen Av. Bek, her iki müvekkilinin de bölgede çevre haberleri ile birlikte başka yayın organları tarafından da yapılan ÖSO faaliyetlerine yönelik haberler yaptığını, ancak muhalif habercilik yapmaları nedeniyle gazetecilik faaliyetlerinin suç gibi gösterilmeye çalışıldığını söyledi.

Bek şöyle devam etti:

TMO’ya ait siloların fotoğrafları da daha önce defalarca haberlere konu olduğunu ve çekilen fotoğrafların hepsinin gazetecilik faaliyeti ile ilgili olduğu için ya da internetten indirilmiş ya da ön belleğe kaydedilmiş fotoğraflardan oluştuğu göz önünde bulundurularak ilk duruşmada Alayumat’ın tahliyesi bekleniyordu. Ancak mahkeme TMO’nun siloların ait fotoğrafları gerekçe göstererek tutukluluğunun devamına ve Genelkurmay’dan bölge ile ilgili yazı istedi. Genelkurmay 3.5 aydır yazıyı göndermedi.

Bek, müvekkillerinin üzerinde çıkan materyaller ve tanık ifadelerinin gazetecilik yaptıklarını ortaya koyduğunu belirterek tahliyesini talep etti.

Alınan savunmaların ardından ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, Alayumat’ın tahliyesine karar verdi.

Mahkeme, tutuksuz Akman hakkındaki “adli kontrol” uygulamasının ise devamına karar vererek, bir sonraki duruşmayı 19 Ekim tarihine erteledi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur