Ermenistan’da muhalif lider Paşinyan başbakan seçildi

Ermenistan’da nisandan beri süren protestoların lideri olan muhalif Nikol Paşinyan, parlamentoda yapılan oylamada başbakan seçildi

Ermenistan parlamentosunda bugün (8 Mayıs) yapılan oylama sonucunda muhalif lider Nikol Paşinyan, 42’ye karşı 59 oyla başbakan seçildi.

Parlamentoda önceki hafta düzenlenen oylamada Paşinyan lehine sadece 45 oy kullanılmıştı, ancak bu durum muhalif liderin seçilmesi için gereken oy sayısını karşılamıyordu. Bugün yapılan seçimlerde, oylamayı Paşinyan’ın lehine çeviren gelişme ise iktidardaki Cumhuriyetçi Parti’nin bu defa muhalif lideri desteklemesi oldu. Paşinyan’ın parlamentodaki ilk oylamada Cumhuriyetçi Parti’den destek alamayıp başbakan seçilememesinin ardından on binlerce destekçisi sokaklara dökülmüştü.

PAŞİNYAN’IN GREV ÇAĞRISI ÜZERİNE ERMENİSTAN’DA HAYAT DURDU

Parlamentoda bugün ikinci kez yapılan oylamada da bir aday üzerinde uzlaşılamasaydı, Ermenistan’da genel seçimler düzenlenecekti.

Fakat Paşinyan ile görüşen Cumhuriyetçi Parti lideri Vahram Baghdasaryan, parlamentodaki yeni oylamada parlamenterlerin üçte birinin desteğini alan kişiyi kendilerinin de destekleyeceğini söylemişti.

Ermenistan’ı neredeyse 10 yıldır devlet başkanı olarak yöneten ve anayasa gereği üçüncü bir dönem için yeniden bu görevi yürütemeyecek olan Serj Sarkisyan’ın başbakan olarak atanması ülkede kalabalık protestolara neden olmuştu. Sarkisyan, protestolar nedeniyle göreve gelmesinden 6 gün sonra istifa etmişti.

SOKAK, TEK ADAM’A GALİP GELDİ: ERMENİSTAN BAŞBAKANI SARKİSYAN İSTİFA ETTİ

Kaynak: Sputnik Türkiye

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur