Dünya gördü, Saray medyası “T A M A M”ı görmedi

Tayyip Erdoğan’ın açıklamasının ardından “T A M A M” Twitter’da Türkiye ve dünya sıralamasında birinci sıraya yükseldi ve saatler boyu yerini korudu. Fakat Saray medyası ise sosyal medyanın yanıtını görmezden geldi

Tayyip Erdoğan’ın dünkü konuşmasının ardından sosyal medya kullanıcıları “T A M A M” hashtagiyle Erdoğan’ın ve AKP’nin kenara çekilmesini istediklerini dile getirdi. AKP’ye yakınlığı ile bilinen gazeteler ise bugün sosyal medya kullanıcılarının Erdoğan’a yanıtını görmezden geldi.

  • Hürriyet: Erdoğan’ın Fransa’da Kuran’dan bazı ayetlerin çıkarılması için bildiri imzalayan 300 kişiyi hedef alarak “Sizi alaşağı edeceğiz” demesini manşetine taşıdı.
  • Sabah: Baskın seçime giderken AKP’nin oy toplamak için yaptığı düzenlemeleri manşete aldı. “Sadece konuta değil ekonomiye de can suyu” manşetiyle çıkan Sabah, konutta KDV indirimi ve ucuz kredinin “hem piyasa da hem ev alma hayali kuran vatandaşlarda” bayram havası yarattığını ileri sürdü. Ayrıca Erdoğan’ın CHP’nin “siyaset mühendisliği” milletvekili ve seçmen pazarladığını ileri sürerek “Bu iş CHP’nin toptan satışına gider” sözleri de ilk sayfada yerini aldı.
  • Habertürk: “Dünya ısınıyor” başlığında ABD Başkanı Donald Trump’ın İran’la varılan nükleer anlaşmadan çekilmesine yer verdi.
  • Yeni Şafak: Sabah’ta olduğu gibi Erdoğan’ın CHP’ye ilişkin sözlerini ilk sayfanın en üstüne taşıdı. Ayrıca “Adaylara Afrin kriteri” başlığında ise AKP’nin milletvekili adaylarına, “küresel vizyon”la mülakat yaparak Afrin ve Fırat Kalkanı operasyonlarına ilişkin görüşlerinin sorulacağını kaydetti.
  • Milliyet: AKP’nin konut kredilerine ilişkin seçim hamlesini “Bir taş üç kuş” manşetiyle verdi. Ayrıca Erdoğan’ın Fransa’da Kuran’la ilgili bildiri imzalayan aydınlara ilişkin “DEAŞ’tan farkınız yok” sözlerine yer verdi.
  • Star: Sürmanşetine Erdoğan’ın muhalefete yüklenerek “Yaptıklarımızı yıkacak mısınız” demesini taşıdı, Erdoğan’ın “Bizim tarzımız inşa, onların ki yıkmak” sözlerine yer verdi.
  • Vatan: Erdoğan’ın Fransız aydınlara yönelik tepkisini “DEAŞ’tan ne farkınız var” sözleriyle sürmanşetine taşıdı. Trump’ın İran kararı ise “Anlaşma iptal” başlığıyla yer buldu.
  • Takvim: “Fabrika ayarı” sürmanşetiyle çıkan Takvim, AKP kalemşörlüğünün çıtasını yükseltti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yürüyen merdivene ters yönden binmesi ve cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin CHP Genel Merkezi’nde bindiği asansörün aşırı yükten hareket etmemesini “CHP’liler yürüyen merdiven ve asansör özürlüsü çıktı. AK Parti’liler hemen asansör fabrikası açarak mesaj yolladı” sözleriyle sundu.
  • Akşam: Yandaş gazetelerin arasında “T A M A M”ı gören tek gazeteydi. “Twitter’da akıl almaz TT operasyonu” başlığıyla küçük bir kutuda görülen haberde “Sosyal medyada FETÖ ve PKK’lıların desteklediği ‘TAMAM’ kampanyasında millet ‘DEVAM’la cevap verdi. Twitter 600 bini bulan ‘DEVAM’ları sildi, Reuters, DW, BBC ‘TAMAM’ kampanyası yürüttü” ifadeleri kullanıldı.

 

Karar: “Ancak millet tamam diyebilir”

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’na çizgisine yakın olduğu belirtilen Karar gazetesi ise manşetinde Erdoğan’ın muhalefete “Tek dertleri var o da Erdoğan’ı yıkmak” sözleriyle yüklendiğini ve “Milletimiz ‘tamam’ derse kenara çekiliriz” demesini gördü. Fakat daha büyük puntolarla yazdığı “Ancak millet tamam diyebilir” başlığı dikkat çekti. Trump’ın İran kararı ise “Ateşle dans” başlığıyla verildi.

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Mahir Ünal ise “T A M A M” hashtaginin yurt dışı merkezli olduğunu ileri sürerek sosyal medya kullanıcılarına “klavye kahramanları” diyerek saldırdı.

AKP SÖZCÜSÜ MAHİR ÜNAL “T A M A M”I SİNDİREMEDİ: KLAVYE KAHRAMANLARI…

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur