Dolar 4,40’a dayanınca Merkez Bankası’ndan bir müdahale daha

Ekonomideki sarsıntının etkisiyle doların tırmanışı sürerken, Merkez Bankası bu defa da döviz depo ihale tutarını artırarak müdahalede bulundu. Erdoğan ise ekonomi yönetimini Kaçak Saray’ına çağırdı

Saray iktidarının baskın seçim kararı ve hazırladığı paketle Hazine’nin ağzını bütçeyi delik deşik edecek şekilde açmasının piyasalarda yarattığı sarsıntıya bir de ABD’nin İran ile nükleer anlaşmadan ayrılıp yaptırımlara yeniden başlama kararının etkisi eklendi.

Dolar kuru sabah saatlerinde 4,37’yi görerek rekor tazelerken, Merkez Bankası’ndan bir müdahale daha geldi. Merkez Bankası, TL döviz depo ihale tutarının 1,25 milyar liradan 1,5 milyar liraya çıkarıldığını açıkladı. Böylece halihazırda en fazla 6,25 milyar dolar olan söz konusu ihalelerin toplam bakiyesi 7,5 milyar dolara ulaşabilecek.

Öte yandan Cumhurbaşkanlığı da ekonomi yönetimini Kaçak Saray’a çağırdı. İstanbul’da Türkiye Katılım Bankaları Birliği’nin olağan genel kuruluna katılan Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Mehmet Ali Akben’in Ankara’da döndükleri belirtildi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur