Diyarbakır Barosu Tahir Elçi’ye adalet talebiyle Diyarbakır Adliyesi önündeydi

Diyarbakır Barosu, Sur’da Dört Ayaklı Minare önünde öldürülen başkanları Tahir Elçi için adalet talebiyle 126. kez Diyarbakır Adliyesi önündeydi

Adliye önünde yapılan eylemde Kürtçe ve Türkçe “Seni unutmayacağız” yazılı pankart açıldı. Hak İnisiyatifi sözcülerinden Reha Ruhavioğlu’nun da katıldığı eylemde konuşan Diyarbakır Baro Başkanı Ahmet Özmen, cinayetin üzerinden 2,5 yıl geçtiğini ancak soruşturma dosyasında kamuoyu ile paylaşılabilecek bir gelişmenin olmadığına dikkat çekti. Özmen “Faillerin izini sürmeye yarayacak bir delil yok. Tahir Elçi’nin katli ile kaotik ortama geri dönüldü ve çözüm süreci nihayete erdirildi. Çatışmalı süreç tekrar başladı. Türkiye’de toplumsal kutuplaşma, ayrışma ve kamplara ayrıştırılma had safhada olduğu bir süreçten geçiyoruz” dedi.

 

Böylesi bir süreçte baskın seçime doğru gidildiğini belirten Özmen, “Bu seçimlerden Türkiye’deki her bir vatandaşın beklentisi, ayrışmanın, kutuplaşmanın ortadan kaldırıldığı, barışın ve adaletin geldiği bir toplumsal düzendir” dedi. Cumhurbaşkanlığı adaylarına seslenen Özmen “Seçim taahhütleri arasına Tahir Elçi’nin katillerini, faillerin arkasındaki karanlık odakları bulmalarını ve eklemelerini, en önde gelen vaatlerinin bu olması gerektiğinin altını çiziyorum. Elçi cinayetinin faillerinin bulunması demek, toplumsal barışın inşasının temel taşlarından birinin yerine oturtulması anlamına geliyor. Cumhurbaşkanı adayı olan şahıslardan bu nedenle tekrar Elçi cinayetinin faillerinin bulunmasını talep ediyorum” dedi.

Sendika.Org, ETHA

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur