BİST başkanının ‘güven verme’ çabası: “Dövizleri TL’ye çevirdik, miktarı bilmiyorum, sormuyorum”

BİST, döviz kurlarındaki tırmanışa karşı TL’ye duydukları güveni göstermek amacıyla kısa vadeli ihtiyaçların dışındaki tüm döviz varlıklarını TL’ye çevirdi. BİST Başkanı Himmet Karadağ, “Satılan döviz miktarını bilmiyorum. Arkadaşlara sormuyorum” sözleriyle güven vermeye çalıştı

Döviz kurlarında hem gece yarısı hem de sabah saatlerinde yaşanan şiddetli dalgalanmanın ardından Borsa İstanbul’dan (BİST) göstermelik bir hareket geldi.

BİST, yaptığı yazılı açıklama ile kısa vadeli ihtiyaçları dışında kalan döviz varlıklarının tamamını TL’ye çevirdi.

BİST, karara ilişkin açıklamasında pembe bir tablo çizmeye gayret etti. Ekonomik göstergelerin mevcut döviz kurlarına yeterince yansımadığını ileri sürülürken, “Seçim öncesi ülke ekonomisinin olumsuz gösterilmesine yönelik spekülatif yaklaşımların, mevcut ekonomik göstergelerle desteklenmediği görülmekte olup Borsa İstanbul Grubu olarak ekonomimize ve Türk Lirasına olan güvenimizi tüm şirketlerimiz ve paydaşlarımıza tekrar vurgulamak isteriz” denildi.

Açıklamada ayrıca şirketlere orta ve uzun vadeli döviz ihtiyaçları için spot piyasalardan döviz almak yerine, BİST’in araçlarını değerlendirme tavsiyesinde de bulunuldu.

Bloomberg HT’ye konuşan Borsa İstanbul Başkanı Himmet Karadağ’ın açıklaması da kurumun açıklaması kadar ibretlik oldu.

Kurda makul seviyelerin ötesine geçiş gördükleri için bu kararı aldıklarını ifade eden Karadağ, “Satılan döviz miktarını bilmiyorum. Arkadaşlara sormuyorum” sözleriyle güven vermeye çalıştı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur